Güncel 4.5G Hakkında Açıklama

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,553
344
467

Malumunuz bu gece saat 00:01 itibariyle 4.5G desteği her yerde olmasa da ülkemize geldi ve eminim yarın bu konuyla ilgili forumda onlarca soru olacak, bu karmaşayı gidermek ve sorularınıza cevap vermek amacıyla bu konuyu açıyorum.

4.5G nedir olayına hiç girmiyorum aylardır zaten her yerde gözünüze soktular, kullanabilmeniz için telefon farketmeksizin neler gerekiyor onlardan bahsedeyim ve bazı yanlış bilinenleri düzelteyim.

4.5G ve IMEI

Öncelikle şundan emin olun 4.5G'nin IMEI ile bir ilgisi yoktur ve bunu sormaktan vazgeçin. IMEI numaranız 5110'a bile ait olsa eğer telefonunuzun ağ teknolojisi destekliyorsa 4.5G den faydalanabilirsiniz.

Eğer bu durumdaysanız operatörlerin telefonunuz uyumlu değil mesajını dikkate almayın.

Gereksinimler Neler?
  • LTE Teknolojilerini destekleyen bir telefon
  • 4.5G Uyumlu SIM Kart (Operatörden ücretsiz alabilirsiniz)

Eğer yukarıdakilere sahipseniz 4.5G yi kullanabilirsiniz önünüzde bir engel yok demektir.

Nasıl Kullanacağım?

Öncelikle ayarlardan şebeke seçimini LTE veya 4G olarak değiştirmelisiniz, bunu yapabilmek için;
  • Ayarlar > Hücresel Ağlar > Tercih Edilen Ağ Türü bölümüne gitmeniz yeterli olacaktır

Bu işlemin ardından telefonu yeniden başlatın, telefon açıldığında eğer çevrenizde varsa 4.5G şebekeye bağlanacaktır.

Bu arada operatörler bazen hatlar için 4.5G özelliğini manuel açmayı gerektirebiliyor, aşağıdaki numaralardan hattınıza uygun olana SMS atarsanız 4.5G kullanımınız açılacaktır.

Turkcell
  • 4.5G yaz 2222'ye gönder

Türk Telekom (Avea)
  • 4.5G yaz 5555'e gönder

Vodafone
  • 4.5G yaz 4545'e gönder

Eğer SMS gönderdiğinizde telefonunuz uyumlu değil uyarısı alırsanız yukarıda bahsettiğimiz durumla karşılaşıyorsunuz demektir. Bunu çözmek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:
  • Hattınızı 4.5G li ve IMEI'sinde problem olmayan bir telefona takıp mesajı öyle gönderebilirsiniz.
  • Operatörünüz destekliyorsa mobil uygulamasından bu hizmeti etkinleştirebilirsiniz.
  • Web sitesindeki online işlem bölümünden bu hizmeti etkinleştirebilirsiniz.

Tüm bunları yapmanıza rağmen halen 4.5G'ye bağlanamadıysanız bulunduğunuz bölgede 4.5G hizmeti verilmiyor olabilir.

Son düzenleme:

Adem Cevahir

Kayıtlı Üye
25 May 2015
196
3
37
Aynı işlemleri yaptım ama hâlâ 4g sinyali alamıyorum. Hattım Avea, sim kartım 4g destekliyor. Telefonum lenovo k3 note çakma imei olduğundan 4g kayıt işlemini farklı bir telefonda yaptım o telefonda 4g sinyali alabiliyorum ama çakma imei olan lenovo k3 note 4g sinyali almıyor

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,553
344
467
Aynı işlemleri yaptım ama hâlâ 4g sinyali alamıyorum. Hattım Avea, sim kartım 4g destekliyor. Telefonum lenovo k3 note çakma imei olduğundan 4g kayıt işlemini farklı bir telefonda yaptım o telefonda 4g sinyali alabiliyorum ama çakma imei olan lenovo k3 note 4g sinyali almıyor
Telefonun desteklediği bantlar ile ilgili olabilir farklı bir operatörün kartıyla denediniz mi?

Archelot

Kayıtlı Üye
22 Nis 2015
116
10
27
Seyit sorunları ve çözümleri ana başlıkta toplar mısın? Mesela şu an K3'lerde sinyal alamıyorlar. Bir çok kişide böyle. Çözüm bulan olursa eklersin. Yakında 20 sayfa olur konu zor olur bulması.

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,553
344
467
Seyit sorunları ve çözümleri ana başlıkta toplar mısın? Mesela şu an K3'lerde sinyal alamıyorlar. Bir çok kişide böyle. Çözüm bulan olursa eklersin. Yakında 20 sayfa olur konu zor olur bulması.
Olur tabi neden olmasın, problem yaşayıp da çözen olursa ilgili telefonun anakonusuna da ekleriz

Archelot

Kayıtlı Üye
22 Nis 2015
116
10
27
Lenovo k3 note de sıkıntı yaşayan arkadaşım sorunu çözdü.

Tüm simkartları çıkarıp fabrika ayarlarına dönmüş. Kartları takmadan mobil hat ayarını otomatik yapmış. Sonra simkartları takmış çalışmış.

Adem Cevahir

Kayıtlı Üye
25 May 2015
196
3
37
Lenovo k3 note de sıkıntı yaşayan arkadaşım sorunu çözdü.

Tüm simkartları çıkarıp fabrika ayarlarına dönmüş. Kartları takmadan mobil hat ayarını otomatik yapmış. Sonra simkartları takmış çalışmış.
Telefonu niye fabrika ayarlarına döndürüyoruz onu anlamadım. Kartı takmadan mobil hat ayarı nasıl yapılacak onu da anlamadım.

ilidan

Kayıtlı Üye
3 Ağu 2015
45
3
12
bende de çakma imei k3note var. Hattımı 4gli farklı bir cihaza takıyorum 4g aktif. K3 note a takıyorum 3g çekiyor. Genelde vodafone da bu sorunlarla karşılaşanlar varmı. Vodafone harici sorun yaşayan var mı? Nasıl çözecez bu işi. imei ile ilgili değil diyorsunuz ama bence imei ile ilgili bu iş.

Bertaraf

Kayıtlı Üye
10 Şub 2016
22
3
7
letvx600 cihazımla denediklerim

simkart uyumlu
henüz imei kaydı yapmadım çakma imei kullanmadım yasal süreyi kullanıyorum
mesaj atınca hattınız uyumlu değil diyor uygulamadan aktif ettim
eui11 s rom kullanıyorum.
telefon ayarlarından 4g seçili

tüm bunları yapmama rağmen 4g kullanamıyorum.

farklı bir telefonda denedim 4g çekiyor x600'da malesef sorun var mui rom kullanan birisi 4g kullandığını gördüm farklı bir forumda acaba sorun romlardamı ?

Son düzenleme:

Bertaraf

Kayıtlı Üye
10 Şub 2016
22
3
7
bende de çakma imei k3note var. Hattımı 4gli farklı bir cihaza takıyorum 4g aktif. K3 note a takıyorum 3g çekiyor. Genelde vodafone da bu sorunlarla karşılaşanlar varmı. Vodafone harici sorun yaşayan var mı? Nasıl çözecez bu işi. imei ile ilgili değil diyorsunuz ama bence imei ile ilgili bu iş.
Ben hiçbir imei felan kullanmadım kendi orjinal imesi telefonda yasal şekilde açık telefon bence romlardan olabilir

ilidan

Kayıtlı Üye
3 Ağu 2015
45
3
12
bu iş çok su götürür daha, hayırlısıyla çözenler yaptıklarını yazsınlar. Romdan olur mu bilemiyorum ki

Adem Cevahir

Kayıtlı Üye
25 May 2015
196
3
37
Aynı sorundan muzdaribim.

pathron

Kayıtlı Üye
30 Ocak 2016
35
11
12
Dostlarım

Build prop a girin txt edition şeklinde açın
Telefon rootlu olması lazım

telephony.lteOnCdmaDevice=0 , 1 yap
ro.semc.version.fs=wcdm , GLOBAL-LTE yap

Kaydet yeniden başlat teli
*#*#4636#*#* tuşla
Radio kapat
GSM/ lte seçeneğini seç radio aç
Yeniden başlat teli

Yapabileceklere hayırlı olsun ........

Letv x500 de denendi çalışıyor...

Son düzenleme:

Bertaraf

Kayıtlı Üye
10 Şub 2016
22
3
7
Dostlarım

*#*#4636#*#* tuşla
Radio kapat
Yeniden başlat teli

ilk kısımdaki build prob nedir nerden girilir detay verirmisiniz ?

ilk kısmı atlayıp 2.yi yapınca hiçbirşey bulmuyor

Adem Cevahir

Kayıtlı Üye
25 May 2015
196
3
37
Dostlarım

*#*#4636#*#* tuşla
Radio kapat
Yeniden başlat teli

Lenovo k3 note build prop ta belirtilen yerler yok sanırım

ilidan

Kayıtlı Üye
3 Ağu 2015
45
3
12
Hocam bu buildprop nerdedir telefonun icinde nasil ulasiriz sevabina sunu da aciklasan :)

Lenovo K50-t5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi