Anlatım ÇİN VERS. MEİZU PRO 5 CİHAZI KİMLİK DEĞİŞİMİ

ibrahim32

Kayıtlı Üye
17 Eki 2015
18
10
7
Çin kimlikli Pro 5 cihazimın kimligini GLOBAL olarak değiştirdim. Bu değişiklik ile elde edilenler:
1.Cihazin cesitleri arasında donanimsal bir fark olmadığı,yani cihazların hepsinin aynı sadece yazılım ve kimlik numaralarının farklı olduğunuMeizu pro5 için teyit etmiş oldum.
2.Cihazin kimliğini Global cihazı yaptığım için i yada G romlari direk kurma imkanı geldi. Uzun uzun anlatılan a dan--- i yada G Rom a geçiş işlemleri pro 5 için tarih oldu. İstediğiniz G yada i romu direk kurabilirsiniz.Ben Pro5 de i ve global romları direk kurmayı denedim. Sonuç başarılı.
3.Boodloader kilidini kaldırmak için bir engel kalmadı. Şuan için sadece Global kimlikli Pro 5lerin kilidi kaldırılıyor. İsteyen açabilir.
Boodloader kilidi kalkınca TWRP yükleme ve custom rom yükleme imkanı doğuyor. Ben stok rom sevdiğim için bu işlemleri denemedim.
NOT:Bu anlatım bilgilendirme amaçlı olup doğabilecek brick vs. sorunlardan tarafım sorumlu tutulamaz.Android bilgisi olmayan denemesin.
ben işlemleri 4.5.4.2A ile yaptım.sanırım her sürümde olacaktır.

MEİZU PRO 5 CİHAZI İÇİN ANLATIM:
1. flyme hesabı ile rootluyoruz.
2.SuperSU by Chainfire uygulamasını yüklüyoruz ve kurarken yetki veriyoruz.
3.BusyBox by meefik uygulamasını yüklüyoruz ve kurarken supersu dan yetki veriyoruz.

(bu işlem sırasını değiştirmeyin ve yetki vermeniz önemli.busybox kurarken bazen devam etmiyor.cihazı açıp kapatmanız gerekebilir.)
4.Android Terminal Emulatorü yüklüyoruz ve supersu ile yetki veriyoruz.

5.Modifiyeli proinfo dosyasını zipden çıkarıp cihazın ana dizinine atıyoruz.

yukarıdaki işlemler sırası ile bittiğinde terminal emilatörü çalıştırıyoruz ve sırayla komutları giriyoruz.
Kod:
su
Kod:
id
Kod:
dd if=/dev/block/platform/15570000.ufs/by-name/proinfo of=/sdcard/proinfo-MeizuPRO5-backup.img
Kod:
/system/xbin/busybox cp -f /sdcard/proinfo-MeizuPro5-M576_intl_official.img /dev/block/platform/15570000.ufs/by-name/proinfo
Kod:
cat /dev/block/platform/15570000.ufs/by-name/proinfo
işlemler buradaki gibi gözükmelidir

daha sonra telefonu yeniden başlatıyoruz ve tekrar terminal emülatör ile aşağıdaki komutları giriyoruz
Kod:
su
Kod:
id
Kod:
son koddan sonra machine_type=M576_intl_official yazısını görüyorsak işlem tamamdır.Global romları direk kurabilirsiniz.

bazı cihazlarda aşağıdaki hata alabilirsiniz:
Kod:
cp: can't stat '/sdcard/proinfo-MeizuPro5-M576_intl_official.img': No such file or directory

4.komuttan sonra bu hatayı alanlar için yapılacak işlem bu alternatif 4.komutu girmek gerekiyor:
Kod:
/system/xbin/busybox cp -f /data/media/0/proinfo-MeizuPro5-M576_intl_official.img /dev/block/platform/15570000.ufs/by-name/proinfo
bu koddan 5. komutu girin.sonra cihazı açıp kapayınız terminal emilatörden machine_type=M576_intl_official yazısını görmek için girdiğimiz komutları girip işlemi kontrol ediniz.

işlem bu kadar.

BOODLOADER kilidini açma işlemini yaparsam anlatacağım.

Kolay gelsin.

W4r10cK

Kayıtlı Üye
14 Mar 2016
24
1
7
Selam PC den telefonda ki terminale bağlanabilirmiyiz.Bu kodları telefondan yazmak sıkıntılı uğraştırıyor.

ibrahim32

Kayıtlı Üye
17 Eki 2015
18
10
7
tebrik ederim.artık bu videoda anlatılan G romları yüklemeyi yapabilirsiniz.herhangibir özel işleme gerek yok.aynı videodaki gibi.
Medya dosyalarını görmek için kayıt olmalı veya giriş yapmalısınız

bu linkdeki beta g romu kurup deneyin.baya güzel olmuş bu rom.

porschemurat

Kayıtlı Üye
14 Ocak 2016
30
2
12

Son gorulen ekran bu ve G olmuyor
@ibrahim32 bende bu hatayı alıyorum malesef intl_official olmuyor.
Ayrıca 4.komut değilde no file directory hatası aldığım için bu komutu girerek ilerledim ve aklıma şyle birşey takıldı.
/system/xbin/busybox cp -f /data/media/0/proinfo-MeizuPro5-M576_intl_official.img /dev/block/platform/15570000.ufs/by-name/proinfo

No file directory almamızın sebebi dosya yolunu bulamaması terminalin ve o sebeble bu yukardaki komutu giriyoruz.
Madem öyle neden 3.komutta da backup alırken bu dosya yolunu yazmıyoruz. Yanlış mı düşünüyorum.
Yardımcı olabilirsen çok memnun oluruz.

ibrahim32

Kayıtlı Üye
17 Eki 2015
18
10
7
hatayı gidermenin diğer yolu ekli resimde gözüken supersudaki kutucuğu kaldırıp cihazı yeniden başlatıp,işlemleri sırası ile yeniden yapmak.hata gelirse hata komutu ile devam etmek gerekir.

Ekli dosyalar

W4r10cK

Kayıtlı Üye
14 Mar 2016
24
1
7
@ibrahim32 Global kimlikli Pro 5lerin kilidi kaldırılıyor. İsteyen açabilir. demişsiniz yukarıda nasıl kalkacağına dair bilgi verebilirmisiniz acaba!

porschemurat

Kayıtlı Üye
14 Ocak 2016
30
2
12
hatayı gidermenin diğer yolu ekli resimde gözüken supersudaki kutucuğu kaldırıp cihazı yeniden başlatıp,işlemleri sırası ile yeniden yapmak.hata gelirse hata komutu ile devam etmek gerekir.
@ibrahim32 malesef hala aynı hatayı alıyorum.
Daha ne yapabiliriz acaba ?

Fakat birde şöyle birşey oldu.
Ben telefonda hafıza kartı kullanıyorum.
Bu tarz işlmler yaparken hafıza kartını çıkarıyorum.
Son bu supersu daki tiki kaldırdım ama hafıza kartınıda geri taktmıştım.
İşlemleri tekrar denerken daha önceden 4 aşamada aldığım hatayı almadım.
Sanırım 4 aşamada bazı cihazlarda no file directory hatasının sebebi hafıza kartı olabilir.

Ekli dosyalar

ibrahim32

Kayıtlı Üye
17 Eki 2015
18
10
7
cihaza wipe seçerek temiz bir 4.5.4.2 a rom kurun.buradan indirebilirsiniz.

sonra root vs. işlemleri sadece linkini verdiğim programları sırası ile kurun ve komutları girin.kolay gelsin .uzaktan bu kadar tarif oluyor.

acarzeyd

Kayıtlı Üye
27 Ocak 2016
14
4
7
@ buyur hocam

machine_type=M576_intl_official
Hatası alanlar şu adımları uygulasın

Terminal emilatör'e altta ki kodları yazarak devam edin

Kod:
su
Kod:
id
Kod:
dd if=/dev/block/platform/15570000.ufs/by-name/proinfo of=/storage/emulated/0/proinfo-MeizuPRO5-backup.img
Kod:
/system/xbin/busybox cp -f /storage/emulated/0/proinfo-MeizuPro5-M576_intl_official.img /dev/block/platform/15570000.ufs/by-name/proinfo
Kod:

porschemurat

Kayıtlı Üye
14 Ocak 2016
30
2
12
Arkadaşlar bu konudaki ID değiştirme işlemini yapıp bir tülü official yapamayan telefonu public kalan arkadaşlar.
Bu linkten 1.ci linkteki supersu ve 4.cü linkteki busybox uygulamalarını kullanarak yaparlarsa başarılı olacaklardır.

cekuu35

Kayıtlı Üye
3 Nis 2016
3
0
1
İbrahim sayende başardım.5.1.3.0G de olmadı.4.5.4.2A downgrade yapıp işlemleri sırasıyla uyguladım oldu.Çok teşekkürler.

sirakayar

Kayıtlı Üye
13 May 2016
4
1
3
Telefonum PRO 5 root iznini vermiş olmama rağmen Supersu yu kurduğumda su kodu güncellemesi uyarisi veriyor güncellemeyi normal yap dememe rağmen sürekli yapilamadi yeniden başlat uyarisi veriyor Supersu nun değişik surumlerini denememe rağmen güncellemede basarili olamadım. Ayrica busybox ve terminal emilatoru kurup ayarlardan root izinlerini kontrol ettiğimde izin verilmiş olarak gözüküyor.Terminal emulatorde su kodunu girdiğimde baglanti zaman asimina ugradi yazisi cikiyor,Nerede hata yaptigimi bilemiyorum ustalar yardimci olursa memnun olurum.