Anlatım Driverlar Nasıl Yüklenir? (Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10)

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,552
342
467
Featured Thread #1

Mediatek işlemcili cihazların bilgisayar ile etkileşimini sağlayan driverların kurulumunu anlatıcam, driverları kurmadan SP Flash Tool programıyla telefona bağlanamaz ve MTK ile ilgili neredeyse hiçbir işlemi PC üzerinden yapamazsınız o sebeple MTK işlemcili telefonunuz varsa kesinlikle driver kurulumu yapmak zorundasınız.

Driverların tamamı tüm Windows sürümlerinde denenmiştir ve sorunsuz çalışmaktadır.

1 - Okuyun !

Öncelikle bu anlatımı okuyun adım adım ilerleyin atlama yapmayın.

2 - Driver Paketini İndirelim

Aşağıdaki linkten kurulum paketini indirin ve herhangi bir klasöre çıkartın.

3 - Kurulumu Gerçekleştirelim

Dosyaları çıkardığınız klasöre gidin;​

İlk_Bunu_Kurun.exe dosyasını çalıştırıp "İleri - İleri" diyerek kurulumu yapın, kurulum esnasında birkaç kez "İmzasız Sürücü" uyarısı verecektir aldırmayın Bu sürücüyü yinede yükle deyin.

Ardından işletim sisteminize uygun klasörü açın ve DriverInstall.exe dosyasını çalıştırın​

Kurulumu Next diyerek tamamlayın, kurulum esnasında birkaç kez "İmzasız Sürücü" uyarısı verecektir aldırmayın Bu sürücüyü yinede yükle deyin.​

Son olarak da aşağıdaki işlemi yapın​

Başlat Menüsü arama satırına Aygıt yükleme ayarlarını değiştir yazıp Enter'a basın ve aşağıdaki resimde olduğu gibi seçim yapın, Windows XP kullanıcılarının yapmasına gerek yok.​

Dipnot: Windows 8 ve 10 için imzasız sürücü yüklemesini açmanız gerekmektedir aşağıdaki anlatımdan nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz

Sürücü İmzası Zorlamasını Devre Dışı Bırakma

Windows'da hatalı ve uyumsuz sürücüler işletim sisteminin çökmesine neden olduğundan imzasız sürücülerin yüklenmesi varsayılan olarak kapalıdır. Windows XP, Vista ve 7'de sürücü imzası zorlaması bilgisayar ayarlarından kapatılabiliyorken Windows 8'de daha farklı bir yol izlenmesi gerekmektedir.

Eğer Windows 8 kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek sürücü imzası zorlamasını devre dışı bırakarak imzasız sürücüleri bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Not: İmzasız sürücüler işletim sisteminizde sorunlara neden olabileceğinden başlamadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Bir sorun olması durumunda bu geri yükleme noktasını kullanarak bilgisayarınızı çalışır hale getirebilirsiniz.

1. Windows tuşu + R kısayolu ile çalıştır penceresini açın ve "shutdown /o /r -t 00" yazıp "Tamam" a tıklayın. Programlarınız kapatılacak ve gelişmiş başlangıç seçenekleri karşınıza gelecektir.

2. Gelişmiş başlangıç menüsü geldikten sonra"Sorun Gider" seçeneğine tıklayın.

3. Ardından "Gelişmiş seçenekler" e tıklayın.

4. "Başlangıç ayarları" na tıklayın.

5. "Yeniden Başlat" a tıklayın.

6. Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve karşınıza aşağıdaki seçenekler gelecektir. Klavyenizden 7 ya da F7 tuşuna basarak sürücü imzası zorlamasını kapatın. Bilgisayarınız açıldıktan sonra artık imzasız sürücüleri yükleyebileceksiniz.

Son düzenleme:

gricorab

Kayıtlı Üye
23 Kas 2014
4
1
3
MTK Driverları'nı Sisteme Kurmak (XP - Vista - Windows 7)

Hocam çok teşekkür ederim vakit ayırıp izah etmişsiniz uzun uzun. Ben lenovo a830 kullanıcısıyım. Bir çok rom yükledim telefona ancak hiçbiri beklentimi karşılamadı. Daha sonra needrom dan miui rom yükledim. Çok akıcı ve türkçe ancak 3g hizmeti çalışmıyor. Diğer romlarda sim 1 de hat gelmiyordu imei den kaynaklı sanırım. Sim 2 de ise sorunsuz çalışıyordu 3g. Miui de ise sim2 ye takınca edge var 3g ye geçmiyor. Sizin yönteminizle sim1 e temiz imei yüklemeye çalışacağım ancak başarılı olmazsam veya yine 3g çalışmasa bana yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

gricorab

Kayıtlı Üye
23 Kas 2014
4
1
3

Baktım ama 3g olup olmadığına dair bir şey göremedim. Rom un linki: Bir de siz baksanız eğer yoksa boşuna uğraşmayayım. Şimdiden 1 günümü aldı.

gricorab

Kayıtlı Üye
23 Kas 2014
4
1
3

Hocam ekran görütülerini aldım. Foruma yükleyemedim. Eğer siz anlıyorsanız yardımcı olabilir misiniz.

Her şey iyi tek sorun 3g olmaması.

gricorab

Kayıtlı Üye
23 Kas 2014
4
1
3

Hocam sorun çözüldü. Forumda MTK cihazlar için bahsedilen IMEI atma yönetime bende çalışmadı. Daha sonra MTK Drood tool ile demedim. 1. Sim e IMEI yukledim oldu. Anlaşılan ROM 2 sinde sadece edge çalıştırıyor. Sun an 3g sim1. İlginiz için ayrıca tesekkur ederim.

patika01

Kayıtlı Üye
6 Ocak 2015
1
0
1

windows 8 için mtk diriver yardımı lütfen zp980+ telefonuma 4.4.2 yükleyemiyorum flash tooldan bu verdiğin direver failed hatası veriyor windows 8 de

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,552
342
467

patika01' Alıntı:
windows 8 için mtk diriver yardımı lütfen zp980+ telefonuma 4.4.2 yükleyemiyorum flash tooldan bu verdiğin direver failed hatası veriyor windows 8 de
İmzasız sürücü desteğini açman gerekiyor internette Windows 8 imzasız sürücü desteği diye aratırsan bulabilirsin

helegel

Kayıtlı Üye
25 Ocak 2015
2
0
1

Windows 8 de driver failed hatası veriyor. yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,552
342
467

helegel' Alıntı:
Windows 8 de driver failed hatası veriyor. yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Windows 8 de imzasız sürücü desteğini devre dışı bırakmanız gerekiyor

gingobil

Kayıtlı Üye
18 Ara 2014
5
1
5

sayın seyit acar, sistemim 8.1 64 bit işletim sistemidir tarif ettiğiniz gibi sistemime uygun olan dpisnt.exe64 olanını yönetici olarak çalıştırmama ve imzasız sürücü kontrolünü devere dışı bırakmama rağmen sürücüler kurulamadı. krulum penceresi açılıp next dediğim zaman aynı pencerede sürücüler kurulmadan aşağıdaki uyarılar ile kurulamadığı anlaşılmaktadır. errors were encountered while installing the software for your devices. see the status column for more details. sometimes it helps to run this wizard again. if that doesn't work, contact your device vendor. nerede bir yanlışlık var bir yol gösterirmisiniz. teşekkür ederim.

mmaavii

Kayıtlı Üye
24 Ağu 2014
27
1
12

Vibe x2 için win8 64 bit win7 32 ve 64 bit bilgisayarlarda belirtilen driverları harfiyen uygulamama rağmen sürekli cdc serial hatası aldım yardımcı olabilecek varmı?

melifkaya

Kayıtlı Üye
31 Ocak 2015
5
0
3

mmaavii' Alıntı:
Vibe x2 için win8 64 bit win7 32 ve 64 bit bilgisayarlarda belirtilen driverları harfiyen uygulamama rağmen sürekli cdc serial hatası aldım yardımcı olabilecek varmı?

aynı şey için 2 gündür ben de uğraşıyorum hocam. hala bir çözüm yok.

ewren_01

Kayıtlı Üye
4 Şub 2015
1
0
1

ben yükledim açıyorum sarı beyaz açlıyor android yazısı var,açılış seside geliyor ama sarı beyaz ekranda kalıyor,yardım edermsiniz?

gingobil

Kayıtlı Üye
18 Ara 2014
5
1
5

sevgili arkadaşlar olayı kendi kendime çözdüm. kendi çözümüm anlatmaya çalışıyım. windows 8.1 işletim sistemi kullanıyorum. neredeyse 3-4 gündür maui meta programı telefonumu görmüyordu. bu site de tarif edilenler de dahil birçok yolu denedim ama başaramamıştım. önce imzasızsürücü zorlamasını devre dışı bırakmalısınız, ancak devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarı tekrar başlatınca devre dışı bırakılan zorlama tekrar devreye girmekte buraya dikkat. sonra tüm gerekli programları
buradan indirip,

şu lnkteki anlatımları uyguladığımda maui meta ile uğraşıp yapamadığım şeyleri artık yapabildim. link vermek suç ise affola amacım sadece benim gibi uğraşanlara yardımcı olabilmekti.

khanks

Kayıtlı Üye
6 Ocak 2015
3
0
1

Aynı durum benim içinde geçerli vibe x2 için cdc serial driverı yüklenmiyor ve herhangi bir kaynaktan bu driverı bulamadım. win7 64 bit kullanıcısıyım
ilgili driverı bulabilieceğimiz bir kaynak var mıdır

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,552
342
467

khanks' Alıntı:
Aynı durum benim içinde geçerli vibe x2 için cdc serial driverı yüklenmiyor ve herhangi bir kaynaktan bu driverı bulamadım. win7 64 bit kullanıcısıyım
ilgili driverı bulabilieceğimiz bir kaynak var mıdır
DriverPack Solution programı bulur dediğiniz driveri

78erhan78

Kayıtlı Üye
5 May 2014
13
15
7

windows 7 driver yüklemiyordu aygıt yöneticisinden kaldırdım windows kendi internetten çekti dosyayı garip :pist: