Anlatım MTK65XX Hard Brick / Soft Brick Düzeltme

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,555
350
467

Bugün burada MTK işlemcili cihazımızı son yolculuğuna uğurlamak için toplandık... Şaka şaka aksine MTK işlemcili cihazımızı tekrardan hayata döndürmek için buradayız ama öncelikle size bazı terimleri açıklamam gerekiyor;

1. Brick Nedir?

Brick bir cihazın açılmaması durumudur ingilizce çevirisi "Tuğla" demektir yani telefonun çöp olmasıdır varlığıyla yokluğu arasında hiçbir fark yoktur zira telefon açılmamaktadır.

2. Hard Brick Nedir?

Hard Brick adından da anlaşılacağı üzere telefonun neredeyse geri dönüşü olmayacak şekilde kapanmasıdır, eğer telefonunuz hiçbir tepki vermiyorsa yani şarja bağladığınızda şarj olduğuna dair en ufak bir belirti bile göstermiyorsa veya Flash Tool yazılımıyla ROM yüklemeyi denerken sürekli "1051, 1021" vs. giibi hatalar alıyorsanız geçmiş olsun telefonunuz hard brick olmuştur. İçimi kararttın ne yani kurtarılamaz mı dediğinizi duyar gibiyim elbette ki kurtarmanın bir yolu var yazıyı okumaya devam edin.

3. Soft Brick Nedir?

Soft Brick yukarıda anlattığım Hard Brick'e nazaran çözümü daha kolay olan telefonun açılmama durumudur, örneğin cihaz şarja bağlanmasına tepki veriyordur veya boot ekranında takılıyordur.

Öncelikle bize gereken bazı yazılımlar ve anlatım var bunlar;

a. Driver -

b. SP Flash Tool -

c. Flash Tool ile Firmware Yükleme -

Şimdi öncelikle Soft Brick'in çözümünü anlatıyorum;

- Soft Brick'in Çözümü

Birden fazla çözümü vardır;

Üstnot: Recovery Stok ise yani daha önce müdahale etmemişseniz Ses Açma= Seçme Tuşu'dur eğer sistemde CWM veya TWRP gibi custom recovery yüklüyse Power (Açma-Kapama) Tuşu= Seçme Tuşu'dur. Bu işlemler telefonunuzdaki Rehber, Mesajlar, Notlar gibi kişisel verilerinizi siler bazen Müzik ve Resimleri de silebilir.

1. Recovery Yöntemi

a.Telefonunuzu Ses Açma + Power (Güç) tuşlarına basarak açın

b. Gelen ekranda wipe data/factory reset seçeniğine gelin

c. Seçme tuşuyla onaylayın

d. Ana ekrana dönün wipe cache seçeneğini seçin ve onaylayın

e. İşlemlerin ardından cihazı yeniden başlatın.

2. ROM Yükleme Yöntemi;

a. Cihazına uygun ROM indirmelisin Flash Tools için uygun ROM indirmişsen onunla flashlama yapmalısın.

b. İndirdiğin ROM Custom ise yani Recovery menüden yükleniyorsa indirdiğin dosyayı hafıza kartına at ve alttaki adımları takip et

c. Telefonun Recovery Menüsüne gir. (Ses Açma + Power Tuşu)

d. Wipe Factory Reset / Wipe Cache / Advance> Wipe Dalvik Cache işlemlerini yapın.

e. Install zip > choose zip from sdcard bölümüne gidin ve indirdiğiniz dosyayı seçip yükleme işleminin bitmesini bekleyin

f. Kurulumun ardından yeniden başlatın.

- Hard Brick'in Çözümü

Yukarıdaki yöntemleri deneyemiyorsak yani cihaz hiçbir şeye tepki vermiyorsa alttaki adımları uygulamamız gerekiyor

1. Telefonunuza uygun Stock ROM yani müdahale edilmemiş orjinal ve SP Flash Tools ile yüklenebilir ROM'u bulup indirin.

2. SP Flash Tools ile ROM'u yüklemeyi deneyin yapmayı bilmiyorsanız resimli anlatım için

3. ROM yükleme sırasında hata alıyorsanız bu hatalar şunlar olabilir DRAM Error, 1051, 1021 vs. gibi alttaki adımları okumaya devam edin.

4. ROM yüklerken SP Flash Tools'ta alttaki bölümü Format All + Download yapın ve tekrar deneyin.

5. Yine hata almaya devam ediyorsanız alttaki resimdeki adımları uygulayın ve tekrar Flashlamayı deneyin

6. Hata almaya devam ediyorsanız Flash Tools'un diğer sürümlerini tek tek deneyin ve söylediğim adımları uygulayın.

7. Tüm işlemleri yaptığınız halde sorun çözülmemişse işlemleri telefonunuzun bataryasını çıkarıp tekrar deneyin, bataryayı çıkardığınızda SP Flash Tools'da ufak bir değişiklil yapmanız gerekecek Options>Option>Connection bölümünde auto detect seçeneğini işaretleyin

Heisenberg

Kayıtlı Üye
19 Nis 2014
382
0
130
yararlı bi konu olcak o zaman bu yani kısacası bizim mtk işlemcili telefonlara brick olmak yasak diyosn :D

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,555
350
467
MucahitYiLmaz' Alıntı:
yararlı bi konu olcak o zaman bu yani kısacası bizim mtk işlemcili telefonlara brick olmak yasak diyosn :D
Aynen öyle

ZOPO ZP998 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,555
350
467
Biz onların yükünü hafifletmeye çalışıyoruz hepsi :D [MENTION=7]alsace[/MENTION]

ZP998 cihazımdan Tapatalk Pro kullanılarak gönderildi.

dESiLVer

Kayıtlı Üye
3 May 2014
21
0
5
Seyit merhaba, hatırlarsan dh'de özel mesajdan yardımcı olmuştun. Son mesajlarında format atmamı yazmıştın, daha öncesinde format all + download yaptığım için yaptım demiştim, ama söylediğinin farklı olduğunu görünce formatı'da deneyeyim dedim ve telefon açılmıyor :( usb takınca sadece bildirim ışığı yanıyor yazılımda yükleyemiyorum :( Ne yapabilirim ?

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,555
350
467
Yazılım neden yükleyemiyorsun aldığın hata nedir [MENTION=134]dESiLVer[/MENTION]

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,555
350
467
Flashtool sürümünü değiştirmeyi denedin mi veya programı yönetici olarak çalıştırmayı? [MENTION=134]dESiLVer[/MENTION]

dESiLVer

Kayıtlı Üye
3 May 2014
21
0
5
Şu ana kadar 4 farklı sürüm denedim ve yönetici olarak çalıştırıyorum, formattan sonra herşey bitti, keşke format yapmasaydım.

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,555
350
467
dESiLVer' Alıntı:
Program ve telefon öylece beklerken kabloyu çıkarınca aşağıdaki resimdeki hatayı veriyor.

Connection kısmında with battery yerine w/o battery sekmesini işaretle ardından telefonun bataryasını çıkar ve flashlamayı öyle dene

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,555
350
467
Kafa kalmadı bende kusura bakma, eski flashtool sürümlerini denedin mi? [MENTION=134]dESiLVer[/MENTION]

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,555
350
467
Yüklemeyi yaparken Download mı diyorsun Format+Download mı diyorsun [MENTION=134]dESiLVer[/MENTION]