Anlatım Nubia Z9 Mini 3G Sorununa Çözüm

simunye2 Mar 2016

1. simunye

simunye Ati.be

Ödül Puanı:
    7
    Bir kaç aydan beri kullandığım Z9 Mini'de 3g sıkıntısı yaşadığımdan dolayı bir türlü orjinal Nubia Romlarını kullanamıyordum.
    Bu yüzden hep Miui yada Caynogenmod romlar kullandım. Ama bir türlü orjinal Nubia Romların artıları stabilitesini yakalayamıyordum.
    Xda ve rus sitelerindeki araştırmalarım sonucunda 3G sorunu çözdüm.
    Şuanda v3,67 International versiyonunu kullanmaktayım ve çok rahatlıkla 3G ile internete çıkabiliyorum. Bundan sonrada daha değiştirmem artık :)
    Bu işlemi yapmadan önce belirtmek isterimki yapacağınız bir hatada tüm sorumluluk size aittir. Sorumluluk kabul etmem ;)

Bu işlemi 3 aşamada yapıyoruz.
    A. ToolStudio ile Telefonun nv.qcn yedeğini almak.
    B. jd_gsm_3.61.zip dosyasındaki dosyaları telefona atmak.
    C. ToolStudio ile daha önce aldığımız yedeği telefon geri yüklemek.

A.
    1. İlk önce Nubia fabrika romlarında birini yükleyin. Önemli olan rootlu olması gerektiği. Root yapılmamışsa işlemi yapamayacaksınız.
    2. Linkteki jd_gsm_3.61.zip ve ToolStudio_4.6.zip bilgisayarınıza indirin.
    3. Telefonunuzdan geliştirici seçenekleri aktif değilse aktif edin daha sonra hata ayıklama raporunu açın.
    4. Telefonunuzu Bilgisayara usb kablosu ile bağlayın ve telefonunuza gelen RSA güvenlik anahtarına onay verin.
    5. Telefonunuzda ki arama kısmından *#7678# tuşlayın. Çıkan ekrandaki iki seçeneğide tikleyerek işaretleyin.
    6. Telefonunuz bilgisayara bağlıyken linkteki driverı bilgisayara yükleyin.
    7. Driver yüklendikten sonra Bilgisayarınızın aygıt yöneticisine girin ve bağlantı noktaları kısmından USB Diagnostics Port'a girip Bağlantı noktası ayarlara girin. Saniyedeki bit sayısını 115200 yapın. Driverı doğru yüklerseniz USB Diagnostics Portu görürsünüz aksi halde görünmez.
    8. ToolStudio'yu yönetici olarak çalıştırın. Çalıştırmadan önce bilgisayarda hangi antivirüs programı varsa devre dışı bırakın. Aksi halde yanlış virüs alarmı verecektir ve programı karantinaya taşıyacaktır.
    9. Password.txt dosyasındaki şifreyi program açılırken girin ve program açılacaktır.
    10. ToolStudio açıldıktan sonra tools/option'a girin. BaudRate'i 115200 yapın.
    11. Daha sonra sol taraftaki Backup'ı çift tıklayıp açın.
    12. Settings kısmından BaudRate'i 115200 yapın ve PRL'de ki tik'i kaldırın ve ok deyip pencereyi kapatın.
    13. File path kısmından alacağımız yedeği nereye kaydetmek istiyorsanız seçin ve Refresh deyip Start'a basın.
    14. Herşeyi doğru yaptıysanız yedeklemeye başlayacak ve kaydedecektir. İşlem bittiyse kaydedilen zip dosyasını kontrol edin. İçinde nv.qcn dosyası olması lazım.

B.
    1. Şimdi gelelim jd_gsm_3.61.zip dosyasına.
    2. Dosyayı zipten çıkarın.
    3. Çıkan dosyada 5 adet img uzantılı dosya mevcut.(fsc,fsg,modemst1,modemst2,persist). Bu dosyaları Telefonunuzun SD Kartına kopyalayın.
    4. Backup dosyasını çalıştırın. Daha sonra Patch dosyasını çalıştırın. Bu işlem bittikten sonra telefon kapanıp açılacaktır. Bu işlem sonucunda IMEI bilgilerinizde telefondan silinmiş olacaktır. Telefonumuza yedeğini aldığımız zip dosyasını telefona geri yükleme işlemini yaparak IMEI'mizi geri yüklemiş olacağız.

C.
    1. Son olarak tekrardan ToolStudio programında Backup'ın altında bulunan Restore'u çift tıklayarak açıyoruz.
    2. Settings kısmından BaudRate'i 115200 yapın ve PRL'de ki tik'i kaldırın ve ok deyip pencereyi kapatın.
    3. File path kısmından aldığımız yedeği nereye kaydettiysek yolu gösterip Refresh diyoruz ve Start'a basıyoruz.
    4. Telefonumuzu kapatıp açıyoruz. ve Sonuç olarak 3G'miz çalışır vaziyette olarak işlemi bitiriyoruz.

İşlemi yapıpta yorum yapmayan bizden değildir;)

Son düzenleme: 2 Mar 2016
    3 Kişi bunu beğendi
  2. veysi62

veysi62 Nano.be

Ödül Puanı:
    27
    Merhaba Nubia ile ilgili bilgim yok. Özelliklerine baktım. Normalde bu cihaz 3g destekliyor. Yani WCDMA. Neden 3g çekmiyor. Ben de de lenovo vibe x2 var bu cihazda WCDMA yok o yüzden 3g çalışmıyor. Senin cihazda WCDMA yok mu ya da başka nedenden dolayı mı 3g calismiyordu.

Lenovo K50a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. ogunzafer

ogunzafer Zepi.be

Ödül Puanı:
    5
    Aynı İşlemi , Aynı Dosyalar İle Z9 Maxtada Yapabiliyor muyuz ?

4. micro77

micro77 Desi.be Yetkili Süper Moderatör

Ödül Puanı:
    312
    zannetmıyorum. deneyıp de brıck yapmayın sakın. ama bu rehber sıze bır yol gosterebılır.benzer sekılde yapabılırsınız.

5. ogunzafer

ogunzafer Zepi.be

Ödül Puanı:
    5
    İşte Bu Konuda Kim Yardımcı Olabilir ?

6. simunye

simunye Ati.be

Ödül Puanı:
    7
    Z9 Mini'lere nedense yeni imei atılınca 3G maalesef çalışmıyor. Benimkisi öyleydi. Kesinlikle orjinal fabrika romlarında çalıştıramamıştım.
    XDA'da yüzlerce kullanıcı var aynı sorundan muzdaripler.
    Benim paylaşmış olduğum şekilde sorunu çözmüşler ama çok detaylı bir anlatım yoktu. Bende onların çözüm şekline kendi yorumumu da ekleyerek konuyu hazırladım. Yanlız işlemi yaparken çok uğraştım. Tam olarak anlatmadıkları için uğraştırdı beni. Sonuçta işlemi çözdüm. Sıkıntısız kullanmaktayım.

7. simunye

simunye Ati.be

Ödül Puanı:
    7
    Bende zannetmiyorum.
    Çünkü telefona attığımız img. dosyaları z9 mini için hazırlanmış dosyalar olarak tahmin ediyorum.
    Başka modellerde sıkıntı yaratabilir.

1 Kişi Bunu Beğendi
  8. ogunzafer

ogunzafer Zepi.be

Ödül Puanı:
    5
    Peki Z9 Max İçin Bir Konu Yok mu ? Yada Z9 Max İçin Gerekli Dosyalara Nerden Ulaşabilirim ? Nubia Rom Kullanmak İstiyorum ve Bu Konuda Yardımcı Olabilicek Kimse Yok mu ? Herhangi Bir Yabancı Konuyada Yönlendirebilirsiniz .

9. micro77

Ödül Puanı:
    312
    z9 max ıcın soyle bır cozum var.
    bu zte model telefonlarda ılngınc bır durum var.
    eger ımeı orjınal ıken 3g baglanılırsa yedek alınan qcn ıle yapılan ıslem sonucunda 3g baglanıyor.
    dıger turlu ya mıuı yada baskabır rom kullanırsanız 3g sorunsuz orjınal zte yazılımında 3g baglanmıyor .
    bır cozum ;
    halı hazırda orgınal ımeı olan z9 max dan qcn yedek alıp ,
    edıtledıkten sonra sızın z9 max a restore yapın.
    bır de qpst versıyonu en yenı surum olmak zorunda .425 olan.
    asıl bırcok sebeke ve 3g sorunun kaynagı da eskı versıyon qpst kullanılması ...

10. ogunzafer

ogunzafer Zepi.be

Ödül Puanı:
    5
    Bu Cihazı Henüz Kullanmadım Hiç ve Yarın Geçicek Elime . Detaylı Bir Anlatımda Bulunmanız Mümkün mü ? Yeni Bir Z9 Max Daha Bulma İmkânım Yok Ne Yazıkki . Onun Dışında Farklı Bir İşlem Yapamaz mıyım ? Mini ve Max'ın Romlarının Ortak Olduğunu Duydum , Bu İşlem Maxtada İşe Yarayabilir mi ? ve Son Olarakta Cuoco92 Custom Romda Sorun Yaşar mıyım Acaba Bilginiz Var mı ? ( Nubia UI Custom Rom )

1 Kişi Bunu Beğendi
  11. micro77

Ödül Puanı:
    312
    o zman ılk yapmanız gereken orjınal ımeı ıle 3g ye gırmek ınternette dolasmak olmalı.
    sonra yenı versıyon qpst ıle devam edersınız.
    Cuoco92 romun da bır sorun olacagınız tahmın etmıyorum.
    yanlız bu telefona aıt fabrıka romu henuz yok bıldıgım kadarıyla.
    dolayısı ıle farklı bır rom atarken olusabılecek sorunlarda
    telefon elınızde kalır ... fabrıka romu cıkıncaya kadar.
    bu durumda bırkac telefon gordum :(
    o yuzden stock romu kullanın derım en azından sımdılık.
    sımdılık sadece kod numarası NX510J Z9 max ın kurtarma dosyaları var .

1 Kişi Bunu Beğendi
  12. ogunzafer

ogunzafer Zepi.be

Ödül Puanı:
    5
    Ne Yazıkki Cihaza İMEİ Atımı Gerçekleşmiş ve Şuan Orjinal Romda 3G Yok . Bu Noktada Tıkanmadan Takip Edebileceğim Bir Durum Var mı ?

13. ogunzafer

ogunzafer Zepi.be

Ödül Puanı:
    5

İkinci Sim'e İMEİ Çakılmamış . Burdan Yola Çıkarak , Bana Detaylı Bir Şekilde Yardımcı Olma İmkânınız Var mı ?

14. harzeban

harzeban Yoki.be

Ödül Puanı:
    1
    Merhabalar dün bu yöntemi deneyecektim fakat recotwrp recovery android 5.1i flaşlamıyor. Recovery değiştireyim derken recovery hata vermeye başladı. Şu anki romun yedeğini almadan denemek istemiyorum bu yöntemyöntem işe yaramazsa diye. Yardım edecek var mı? Yöntemi deneyen başka biri var mı?

Yükleniyor...