RAM Kullanımı hakkında bir soru - telefon -tablet - tv box

CEYHUN18731 May 2014

1. CEYHUN187

CEYHUN187 Piko.be

Ödül Puanı:
    15
    Evet arkadaşlar bu konu hakkında bazı sorularım var.

Şimdi elimde olan cihazlar

cube u30gt2 tablet 2gb ramli 4 çekirdek işlemci
    android tv box 2gb ramli 4 çekirdek işlemci
    zopo teli örnek alacağım (malum benimki daha gelmedi internette paylaşılan caps lerden bilgiyle)

Şuan burada sormak istediğim şu cube tablet vede tvbox un içindeki uygulamalar neredeyse aynı ancak ram kullanımları anormal seviyede farklı örneğin tablet de bostakı ram miktarı 680-750 mb arasında kalırken tvbox da bu rakam 1460-1600 mb arası. çalıstırdıgım uygulamalar aynı sayılır. bu fark neden olabılır tablet 4.4 tv box ıse 4.2.2

gelelım telefon olayına zopo örnegı verecegım (yukarıda yazdıgım gibi tel elime gecmedi netteki capslerden edindigim izlenim bu) örnegın

1gb lık bır zp980+ de bosdakı ram miktarı 200-300mb arasında iken
    2gb lık bir zp980+ da bu oran 700-800mb arası

yani 1gb lık modelde ort 700 mb kullanım ıcın yeterken 2gb lık modelde bu kullanım oranı neden 1200mb a cıkıyor.

bu denli bir fark neden.

1gb lık ramli model

73 eklentisini görüntüle

2gb lık model

eline ulasan arkadaslar bu bilgiyi paylassın. youtube da oranlar yukarıda yazdıgım duzeyde.

burada sormak istedigim bu ram kullanım farklılıkları neden olabilir.

Ekli dosyalar:

2. Seyit

Seyit Akıllı Be! Yetkili Yönetici

Ödül Puanı:
    467
    Bende bunu farkettim mantıklı olarak sadece şunu söyleyebilirim Windows 7 ve 8'de de benzer bir durum mevcut sitem önbellekme yapıyor yani şöyle ki diyelim siz bir uygulamayı açtınız siz onu kapatsanız bile cihaz ram bellekte tutmaya devam ediyor bunun sebebi ilerde o uygulamaya ihtiyacınız olursa hızlıca açılması ve bu durum tahmin edilebileceği gibi RAM miktarı ne kadar büyükse o kadar çok oluyor yani bir nevi RAM kullanımı kötü değil iyi

3. boşlukta süzülen

boşlukta süzülen Piko.be

Ödül Puanı:
    15
    Bunun nedenini bende merak ediyorum. Ram ne kadar çoksa o kadar çok yayılıyor uygulamalar.

4. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    Muhtemelen benim söylediğim gibi abi

5. CEYHUN187

CEYHUN187 Piko.be

Ödül Puanı:
    15
    seyit açıklaman mantıklı geldi. bakalım başka bu konuda düşüncesi olan varmı. ram kullanımı hakkında çözüm belirten olursa sevınırım.

4pda da zp980+ için yapılan bir romda o kadar çok program silinmişki nedeni ne olabilir diye merak ediyorum. google ın boş yere koydugu arka planda devamlı çalışan işe
    yaramaz programlar olabilirmi ?

6. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    Olabilir muhtemelen senkronize programlarını felan silmişlerdir ve durum benim dediğim gibiyse RAM kullanımının fazla olması iyi bir şey sistem sen yeni uygulama açınca RAM bellekte ilk açılan uygulamayı tamamen sonlandırır sonra yenisini açar

Yükleniyor...