Anlatım ROOT Nedir, Nasil Yapilir, Yararlari ve Zararlari Nelerdir?

Seyit18 Nis 2014

1. Seyit

Seyit Akıllı Be! Yetkili Yönetici

Ödül Puanı:
    467
    ROOT Nedir, Nasıl Yapılır, Yararları ve Zararları Nelerdir?

Root Nedir?

Root cihaz üzerinde olağanüstü yetkilere sahip olmak demektir yani normalde müdahale edemediğiniz program veyadosyalara müdahale etmenize olanak sağlar diğer bir deyişle cihazınızın üzerinde yüklü gelen ancak silemediğiniz o sinir bozucu uygulamaları silmenize olanak sağlar. Kısacası Root Windows'ta Administrator hesabına sahip olmakla eşdeğerdir.​

Root İşleminin Zararı ve Yararı Nedir?

Root sistem üzerinde tam yetki almak demektir peki bu ne demektir? Bu sizinle birlikte uygulamalarınızın da tam yetkiye sahip olması anlamına geliyor, eğer bu uygulamalar kötü niyetliyse cihazlarınızda tuttuğunuz kişisel verilerinizi uygulamanın yazılımcısına gönderebilir veya cihazınızda değişiklikler yapabilir. Ayrıca cihazınızı ROOT etmek garantinizi geçersiz yapabilir. Ancak şunu unutmamak lazım Root işleminin zararı kadar yararı da var en basiti kullanmadığınız ve size göre tamamen gereksiz olan sistem uygulamalarınızı silebilirsiniz, cihazınızda modlamalar, güç optimizasyonları, kişiselleştirmeler yapabilirsiniz.​

Root İşlemi Nasıl Yapılır?

Root işleminin nasıl yapılacağı cihazdan cihaza göre değişmektedir ancak bazı geliştiriciler "Universal" sistemler geliştirmişlerdir. Ben size bunlardan en bilinen ve yaygın olan vRoot'un anlatımını yapacağım, unutmayın tüm sorumluluk size aittir.​

Adım 1 - USB Hata Aıklamayı açmamız gerekiyor, bunun için Ayarlar > Geliştici Seçenekleri > USB Hata Ayıklaması bölümüne "tik" işareti koymanız gerekiyor.​

Dipnot - Eğer Geliştirici seçenekleri bölümünü göremiyorsanız "Telefon Hakkında" bölümüne girin "Derleme Numarası" satırına 7-8 defa ardı ardına dokunun "Geliştici seçenekleri" artık aktif.​

Adım 2 - Bu linkten vRoot programını indirin.​

Adım 3 - Programı sisteminize yükleyin ve çalıştırın.​

Adım 4 - Cihazınızı PC'ye bağlayın, program otomatik olarak cihazınızı görecek ve gerekiyorsa driver yükleyecektir bağlantı başarılı olduysa alttaki gibi bir ekran çıkacaktır.​

Adım 5 - Alttaki resimde gösterilen sağ alt köşedeki "ROOT" butonuna tıklayın.​

Adım 6 - Butona basmanızın ardından cihazınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır, yeniden başlatmanın ardından ROOT uygulamanız sisteme yüklenmiş olacak.​

[​IMG][/INDENT]​
    [/font]​

2. ilgaz18

ilgaz18 Yoki.be

Ödül Puanı:
    1
    root atmayaı bır turlu beceremedım varmı puf noktası

3. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    ZOPO cihazlar kendiliğinden Root'lu olarak gelir ayrıca root atmaya gerek yok sadece root özelliğini aömak gerekli onun için de Ayarlar>Güvenlik>Superuser seçeneğini açın

4. Musty

Musty Piko.be

Ödül Puanı:
    15
    ben bunu bilmiyordum. vroot ile root ettim. ayarlarda superuser seçeneği kapalı. bir sorun teşkil eder mi ?

5. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    vRoot düzgün çalışıyorsa aynen devam et bir sorun olmaz

6. ertanx

ertanx Piko.be Yetkili Moderatör

Ödül Puanı:
    17
    Root: Android üzerinde evsahibi olmak demektir. Ev sahibi sahibi olduğu evine istediğini yapar, istediği renge odalarını boyar, istediği tadilat işlemini yapar, kimse sesini çıkaramaz.

Rootsuz cihazda ise her zaman kiracı durumunda olursunuz imkanlarınız çok kısıtlı olur, ev sahibinizin izin verdiği ölçüde istediğinizi yapabilirsiniz.

Root ile yaptıklarım, ilk aklıma gelenler:

\System dizini altında rom ile gelen hiç işim olmayacak uygulamaları kaldırmak.
    \data dizini altında (Sistem dahili belleği) normalde Google Playde yüklenen programlar burada hazır geliyor. Örneğin gmail uygulaması. Belki ben kullanmayacağım yada yüklemek istediğimde sd karta kurmak istiyorum, dahili belleğim şişmesin..
    Adaway reklam engelleyici ile reklamları kaldırıyorum. Programlarda ve internette gezerken %90 reklamlarla karşılaşmıyorum.
    Lucky Patcher ile bazı programların lisans kotrolünü kaldırabiliyorsunuz ve ve programlara özel yamaları oluyor..
    Güç açma tuşunu sadece ekranı veya cihazı açmak için kullanıyorum, bu sayede tuş fazla deforme olmuyor. Zira ekranı kilitle, cihazı kapat, yeniden başlat işlevleri rootlu cihazlarda şık widgetler ile yapılıyor..

7. pyrosquad

pyrosquad Piko.be Bağışcı Üye

Ödül Puanı:
    217
    merhaba 512 mb lik lg l7 ye root atsam ne olur atmsam ne olur sizce uğraşmaya değermi hızlanırmı

8. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    Kesinlikle atmalisin zira telefonu hizlandiracak modifikasyonlar yapabilmen icin root izni gerekli ama ben böyle memnunum diyorsan boşver dokunma

ZP998 Cihazımdan Tapatalk VIP kullanılarak gönderildi

9. turgutreis54

turgutreis54 Femi.be

Ödül Puanı:
    10
    Seyit kardeşim bu programla Vodafone Smart 861 telefonuna Root atılır mı ? Denesem mi olur mu acaba ?

10. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    Atılma ihtimali var bi şansınızı deneyin isterseniz

11. ilgaz18

ilgaz18 Yoki.be

Ödül Puanı:
    1
    selam
    4.4 yaptık telefonu superuser menusu yokmu? yoksa benmi bulamıyorum. 4.4 zaten root mu oluyor

12. levoas

levoas Piko.be

Ödül Puanı:
    17
    aynı soruyu bende sorsam :) superuser ı ayarlar/güvenlikte bende göremedim...

13. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    Link ve resimler güncellendi

14. mesut77

mesut77 Femi.be

Ödül Puanı:
    10
    merhaba seyit usta.
    ben root yaptim fakat roottan sonra surekli cin programlari iniyor telefona.
    bazilarida silinmiyor.
    bu root u nasil kaldirabilirim?
    birde bu verilen program cince o yuzden de kaldiramiyorum.
    yardimlarini bekliyorum.

saygilar

15. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    Marketten SuperSU indirmelisin onun ayarlarında diğer Root programlarını kaldır gibi bir seçenek var onu dene ancak bu program telefona yalnızca 2 program kurar birisi Root uygulaması diğeri ise bağlantı uygulaması, Root uygulamasını zaten kaldıramazsınız ancak bağlantı uygulamasını kaldırabilirsiniz

16. mustafa6060

mustafa6060 Zepi.be

Ödül Puanı:
    3
    Zp998 de 4.4.2 kullaniyorum supersu ayarlarda yok

17. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    vRoot 1.8.2 Sürümüne Güncellendi.

Yükleniyor...