Anakonu Tüm Meizu Telefonlara Global (I Sürümü) Yazılım Yükleme

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,553
348
467
Bu konudaki anlatımlar MEIZU telefonunuza I ve G sürüm yazılım yükleyebilmeniz için yapılmıştır, tüm sorumluluklar anlatımı uygulayan kullanıcıya aittir. Konudaki işlemleri eksiksiz ve hatasız yaptığınızdan emin olun.

Bilinen yöntemlerin toplanması şeklinde oluşturulmuş bir konudur, hiçbiri bize ait değildir. Olası bir hatada sorumluluk kabul etmiyoruz ancak elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

Yöntemlerin Avantajları

Yöntem 1'in Avantajları: Oldukça basit, Çince uygulama yok, Google Play servisleri mevcut, birden fazla dili destekliyor, OTA güncelleme destekliyor.
Yöntem 1'in Dezavantajları: Sadece belirli Meizu cihazlarında kullanılabilir.

Yöntem 2 ve 3'ün Avantajları: Güvenli bir yöntemdir (bootloader ve recovery menüsüne dokunulmamış ise), Çince uygulama yok, Google Play servisleri mevcut, birden fazla dili destekliyor.
Yöntem 2 ve 3'ün Dezavantajları: OTA güncelleme desteklemiyor (Yöntemi tekrar uygulayarak manuel güncelleme yapabilirsiniz).

Hangi yöntemi kullanmayalım?
  • Yöntem 1: En kullanışlı ve basit yöntemdir ancak yalnızca bazı MTK işlemcili Meizu cihazlarında çalışır. Örnek olarak eğer bir MX4, MX4 Pro veya Pro 5 sahibiyseniz Yöntem 2 veya 3'ü kullanmak zorundasınız.
  • Yöntem 2: Yöntem 3 ile aynı; tek fark telefonunuzda Android Terminal Emulator komutları çalıştırarak yapacaksınız. Bu sayede herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duymazsınız.
  • Yöntem 3: Oldukça detaylı ve uğraştırıcı bir yöntemdir, bazı aşamalarda bilgisayara ihtiyaç duyabilirsiniz. ADB komutları ile uğraşmak istemiyorsanız nispeten daha basit olan 1 veya 2'nci yöntemi deneyin.
Not: Geçiş yapmadan önce kullandığınız yazılımın son sürüm olduğundan emin olun. İşlemlere başlamadan önce dikkatlice tüm adımları okuyun yanlış bir işlem yapmayın eğer buna rağmen problem yaşarsanız bu yazının sonundaki Sıkça Sorulan Sorular başlığını okuyun.

Konu İçeriği

YÖNTEM 1: TELEFON ID Değiştirme (M1 Note, M2, M2 Note ve MX5 için geçerlidir)
  • Komut girilmesi gerekmektedir.
  • Android Terminal Emulator üzerinden kurulum yapılmaktadır.

YÖNTEM 2: KURULUM TERMINAL UZERINDEN YAPILMAKTADIR (BİLGİSAYAR GEREKMEZ)
  • Android Terminal Emulator kullanımı gerektirir.
  • Kurulum Terminal Emulator üzerinden gerçekleştirilir.

YÖNTEM 3: ADB İLE KURULUM (BİLGİSAYAR GEREKTİRİR)

• Root, busybox, usb hata ayıklama ve driver gerektirir.
  • Kurulum ADB üzerinden yapılmaktadır.

EKSTRALAR
  • İndirme linkleri (yazılım, araçlar, image dosyaları)
  • Bazı soru ve hataların cevapları

YÖNTEM 1: TELEFON ID DEĞİŞTİRME

Note: Bu yöntem en basit haliyle telefonunuzun kimlik numarasını uluslararası sürüm ile değiştirmek demektir ve düzenli olarak güncellemeleri ve yazılımları yüklemenizi sağlar. Bu yöntem yalnızca M1 Note, M2 (Note) ve MX5 modellerinde işe yaramaktadır. Yöntemin tüm riskleri size aittir ve uygularsanız sorumluluğu kabul etmiş olursunuz.. Yöntem 2 ve 3'ü de deneyebilirsiniz çünkü olası problemlere karşı daha güvenli bir yöntemdir. Bunun sebebi ise yöntem 2 ve 3'te herhangi bir şey değiştirilmez. Ancak Yöntem 1 diğer 2 ve 3'üncü yönteme daha hızlı ve kolayca uygulanır ve defalarca kez denenmiştir.

1. Root izinlerini etkinleştirin
  • Settings-> Accounts-> My Flyme-> Personal settings (first option) -> System privileges bölümüne gidin ve root yetkisini açın. (Flyme 5.x sürümlerinde system privileges bölümü fingerprint and security seçeneğinin altında yer alıyor).
2. Alttaki linklerden telefonunuza uygun chid.sh dosyasını indirin ve telefonunuza kopyalayın (Herhangi bir klasör içinde değil anadizinde olsun)
3. Android Terminal Emulator'ü çalıştırın ve alttaki komutu girin

su

şimdi biraz bekleyin bu noktada Termşnal Emulator sizden izin isteyecektir gerekli izni verin ve alttaki komutu girin

sh /sdcard/chid.sh

x. Telefonun kimliğinin değiştirilebilmesi için telefonu yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Artık telefonunuza I (global) yazılımı bilinen yöntemler olan update.zip veya Meizu recovery ile yükleyebilirsiniz. OTA güncellemeleri alabilirsiniz.

Not: Eğer komut çalışmazsa bu komutu deneyin sh /storage/emulated/0/chid.sh

YÖNTEM 2: KURULUM TERMINAL ÜZERİNDEN YAPILMAKTADIR

1. Root izinlerini etkinleştirin
  • Settings-> Accounts-> My Flyme-> Personal settings (first option) -> System privileges bölümüne gidin ve root yetkisini açın. (Flyme 5.x sürümlerinde system privileges bölümü fingerprint and security seçeneğinin altında yer alıyor).

2. Busybox indirin ve kurulumunu yapın (Google Play'de bulabilir veya alttaki linklerden apk bulabilirsiniz)

3. Terminal Emulator kurulumunu yapın (Google Play'de bulabilir veya alttaki linklerden apk bulabilirsiniz)

4. Alttaki linklerden telefonunuz için doğru International (I) sürüm yazılımı (update.zip) indirdiğinizden emin olun
  • buradan: (Çin Sitesi)
  • buradan : (Avrupa Fan Sitesi)
  • ya da buradan: (Uluslararası Site)

Not: I (international) = G (global) rom demektir

5. Telefonunuza uygun yazılımı (update.zip) ve alttaki rom çeviriciyi indirin, rom çevirici uygun system-i.img dosyasını oluşturmak için gerekiyor.
  • İlk olarak rom çeviriciyi indirin
  • update.zip içerisindeki system.new.dat ve system.transfer.list dosyalarını converter klasörü içerisindeki "in" klasörünün içine kopyalayın
  • System-conVERTER.cmd dosyasını açın ve 1'e ve ardından Enter tuşuna basın
  • Eğer işlem başarıyla sonuçlanırsa "out" klasöründe system-i.img dosyası oluşacaktır.
Not: 5. adımdaki işlemler bilgisayarda yapılacaktır

6. Dönüştürülmüş system-img dosyasını "out" klasöründen Meizu telefonunuzun anadizinine kopyalayın

7. Settings-> Display-> Sleep bölümüne gidin ve ayarı 10 minutes olarak ayarlayın

8. Terminal Emulator uygulamasını çalıştırın ve alttaki komutu girin

su

İzin penceresi gelecektir izni verin yani allow seçeneğine tıklayın ve always allow seçeneğini de işaretleyin

9. Alttaki komutu yazın

dd if=/sdcard/system.img of=/dev/block/platform/XXXXXXX/by-name/system

Komuttaki XXXXXXX bölümünü alttaki bilgilere göre telefonunuzun karşısındaki değer ile değiştirin

MX4 Pro = 15540000.dwmmc0
M2 note = mtk-msdc.0
MX4 = mtk-msdc.0 (OR mmcblk0p6)
MX5 = mtk-msdc.0 (OR mmcblk0p18)
Pro 5 = 15570000.ufs

MX5'i örnek olarak ele alırsak: dd if=/sdcard/system.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system komutunu yazmanız gerekmekte

Note: Pro 5 modelinde komuttaki dd if=/sdcard/system.img bölümünü dd if=/storage/emulated/0/system.img olarak değiştirmeniz gerekebilir

10. Kurulum "dd if" ile başlayan komutu yazıp entera bastıktan sonra başlayacaktır ancak...
  • …işlem hiç başlamamış gibi görünebilir veya başladığına dair size bildirim vermeyebilir
  • ...asla ama asla başka bir komut yazmayın
  • …sabırlı olun işlemin tamamlanması 5-10 dakikayı bulabilir
11. # işaretini gördüğünüzde işlem tamamlanmıştır

Cihazınız bu aşamadan sonra tepki vermeyecektir bu normal bir durum

12. Şimdi sadece telefonu yeniden başlatmanız gerekmekte (güç tuşuna basılı tutmalısınız)

13. Telefonunuz tekrar açıldığında I sürümü ile açılacaktır.

Not: Telefonunuzu tamamen sıfırlamak ileriye yönelik olarak oldukça iyi olacaktır ancak yapmanız şart değildir.

YÖNTEM 3: ADB İLE KURULUM (BİLGİSAYAR GEREKTİRİR)

Çeviri işlemi devam etmektedir...

SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

Çeviri işlemi devam etmektedir...

İndirme Linkleri

Orjinal FlymeOS update.zip dosyaları (firmware)
  • (Çin Sitesi)
  • (Avrupa Fan Sitesi)
  • (Uluslararası Site)

Araçlar

• ///
  • ///
  • ///
ROM imaj dosyaları

Kaynak:

Son düzenleme:

Burak Mete Erdoğan

Miko.be
Yönetici
Moderatör
13 Eyl 2015
160
23
37
Bu şekilde 4.5.2.5i kurmuştum. 4.5.2.7 kurucam, format atmam gerekir mi ?
Edit: Gerek yokmuş. Baya bi yer Türkçeleştirilmiş ama sistem klavyesine Türkçe Gelmemiş. Stabilite artmış ve A sürümünde bulunan Uygulamalar uygulaması gelmiş. Tavsiye ederim. [emoji4]
MX5 cihazımdan gönderildi

wizz

Femi.be
Bağışcı Üye
18 Şub 2015
40
3
212
Firmanın sunduğu firmware yayınlarında da Full olmasada Tr dil desteği sunulmaktadır. Çince uygulamalarıda kaldırabiliyorsunuz.

selduman

Kayıtlı Üye
31 Ocak 2015
99
19
17
HTC'lerdeki CID mantığı meizu'da da var. I versiyonlara izin vermiyor. Country id silinmeli.

Erhan Bekar

Kayıtlı Üye
21 May 2015
18
0
5
Kod:
start command :am start -a android.intent.action.MAIN -n com.android.settings/com.android.settings.root.RootRequestActivity --ei uid 2000 --ei pid 15296 > /dev/null
shell@m2note:/ #
hocam böyle bir hata alıyoruum nedeni nedir acaba

anelka

Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
6
0
3
hocam bizim gibi az bilgisi az olan arkadaşlar için youtube da video çekip bizi bilgilendirseniz çok mutlu oluruz.
telefon m1 note sürüm 4.2.0.5U

Seyit

Akıllı Be!
Yönetici
17 Nis 2014
5,553
348
467
Arkadaşlar bu anlatım bizler tarafından denenmemiştir yabancı bir forumda pekçok kişinin olumlu sonuç aldığını görünce İngilizce'den Türkçe'ye çevirip paylaştık

Mobil sürüm ile gönderildi.

wizz

Femi.be
Bağışcı Üye
18 Şub 2015
40
3
212
Erhan Bekar' Alıntı:
Kod:
start command :am start -a android.intent.action.MAIN -n com.android.settings/com.android.settings.root.RootRequestActivity --ei uid 2000 --ei pid 15296 > /dev/null
shell@m2note:/ #
hocam böyle bir hata alıyoruum nedeni nedir acaba
herhangi bir hata göremiyorum. Doğru yoldasınız. Android Emilatör mü kullanıyorsunuz.
[hr]Bu mesajlar spam mesaj engelleme sistemi tarafından birleştirilmiştir.
ADB driver kurmadan direk telefon üzerinden kurulum da yapılabiliyor. Google Play store dan Terminal Emulator ararsanız android terminal emilator şeklinde program göreceksiniz, indirip buradanda yükleme işlemini yapabilirsiniz. Root izni ve bosybox kurulu olmalı. Forma yüklenen 4.5.2.5i yi yükledim sorunsuz çalışıyor gördüğüm kadarıyla. Telefona reset atma durumunda kalabilirsiniz.

wizz

Femi.be
Bağışcı Üye
18 Şub 2015
40
3
212
Bulend Bilgili' Alıntı:
mx5 de rom img dosyalarını tel hafızasından yada ota usb den recovery mod ile kurma yapamazmıyız.?
Ota update yapabilmeniz için versiyonunuz A versiyon Rom olmalıdır. Telefonunuzun A versiyon olduğunu tahmin ediyorum. Diğer Türlü I versiyonunu Ota updater güncellemek istediğinizde I versiyon olduğu için yükleme yaptırmaz. Bu yüzden bu adımları kullanarak. Global versiyonu yükleyebilirsiniz.

Bulend Bilgili

Kayıtlı Üye
25 Nis 2015
16
0
5
yaww yorgunu yokusa sürüyorsunuz flyme yeni rom unu telefonu recovery mod da ac, pc ye bağla, usb bellek görünüyor. oraya rom zippini kopyala ubdate onayla deyiversenize...:))))

ilyasgor

Kayıtlı Üye
4 Eki 2015
40
7
12
Bulend Bilgili' Alıntı:
yaww yorgunu yokusa sürüyorsunuz flyme yeni rom unu telefonu recovery mod da ac, pc ye bağla, usb bellek görünüyor. oraya rom zippini kopyala ubdate onayla deyiversenize...:))))
Hocam bahsettiğiniz yöntemi A rom'dan I roma geçerkenmi yaptınız.

Bulend Bilgili

Kayıtlı Üye
25 Nis 2015
16
0
5
flyme 5 en son sürümü indirdim indirdiğimde update.zip klasörü şeklinde oluyor recovery mod da açıp clear data dan sonra tekrar recovery modda açıp bilgisayara takınca usb bellek görünüyor 1.3gb lık oraya kopyalayıp upgrade yapınca kuruldu ama türkçe yok cin ve ingilize ..şimdi önüme gelen rom u indirip kuruyorum türkçe yapma yı nlayamadım birtürlü ,busybox hata veriyor one plus ta işi yutmuştum ama bu burnumdan getirecek sütleri

ilyasgor

Kayıtlı Üye
4 Eki 2015
40
7
12
Bulend Bilgili' Alıntı:
flyme 5 en son sürümü indirdim indirdiğimde update.zip klasörü şeklinde oluyor recovery mod da açıp clear data dan sonra tekrar recovery modda açıp bilgisayara takınca usb bellek görünüyor 1.3gb lık oraya kopyalayıp upgrade yapınca kuruldu ama türkçe yok cin ve ingilize ..şimdi önüme gelen rom u indirip kuruyorum türkçe yapma yı nlayamadım birtürlü ,busybox hata veriyor one plus ta işi yutmuştum ama bu burnumdan getirecek sütleri
Hocam sonu I ile biten ROM indirip kurman lazım. Yukarıda anlatılan gibi yap olur. Aksi halde türkçe yapamazsın.
Bende anlattığınız gibi yapamadığım için özellikle sordum. Acaba yanlış birşeymi yaptım diye sormak istedim. Meizuda ROM atmak pek kolay değil.

http://www.flyme.cn/en/firmwarelist-58-1.html
Bu romu indirebilirsiniz.

wizz

Femi.be
Bağışcı Üye
18 Şub 2015
40
3
212
Meizu mx5 te rom atmak anlatıldığı üzere basittir. Sadece kurulacak driver ları düzgün bir şekilde kurmak ve istenilenleri yaptığınız şekilde yüklediğinizde sorunsuz şekilde olacaktır. Buradaki metod ile meizu site üzerinden indirilen I Rom ile yükleme yapamazsınız. Konudaki romu indirmeniz gerekir ya da meizu site üzerinden indirilen romu dönüştürmek gerekmektedir.

özer8376

Kayıtlı Üye
1 Ara 2014
12
0
5
Meizu m2 note telefonum yurt dışından geldi. 4.5.3A sürümü yüklü telefonda. Ne yaptıysam bir türlü root edemedim. Güncellemek istiyorum ancak şöylede bir sorun var ki telefonda "yazılım güncellemeleri" kısmı da yok. Telefonu ilk açtığımda "appcenter" ve "yazılım güncelleme" uygulaması yoktu, hakkında kısmında flyme hesabına girdiğimde root yetkisi için seçenek yok, telefonu resetliyorum, fabrika ayarlarını yüklüyorum hiçbir şey değişmiyor. Flyme OS 4.5.4A sürümünü indirdim, aşağıda anlatılan gibi yaptım ama olmuyor, değişmiyor; 4.5.3A sürümü ile açılıyor. Play store yok, türkçe yok telefonu kullanamıyorum.

-Cihazı kapatın
-Ses açma ve güç tuşuna aynı anda basılı tutun bir süre bekledikten sonra bırakın
-Telefonda recovery ekranı gelecektir. Ekranda clear datayı seçin
-Telefonu bilgisayara bağlayın. Bilgisayarda RECOVERY adında bir disk görünecek, sanki usb bellek takmış gibi düşünün.
İçine indirdiğiniz rom dosyasını atın.
-Starta basın ve bekleyin. işlem tamam.

Yardımlarınızı bekliyorum.

alinaspetronas

Kayıtlı Üye
11 Ağu 2015
70
7
17
Bu işlemi yaptıktan sonra yeni sürüm yüklemesi nasıl yapılıyor. Otomatik update olmuyor diye biliyorum. Örnek meizu m2 note 4.5.3i yüklersem 4.5.4i ye nasıl yükseltebilirim?

Sent from my MX5 using Tapatalk

Bitexx

Kayıtlı Üye
25 Kas 2015
5
1
5
Hocam öncelikle kolay gelsin dediginiz islemleri ayni sekil yaptim ve 4.5.2.5 surumunu kurdum telefona 2.el aldim cihazi aldigimda ustunde 84.5.2.7a surumu gibi farkli bi surum vardi simdi ise 4.5.4.1 surumunu kurmak istiyorum ayni yoldan gidiyorum aman en son da permission denieted gibi bi hata aliyorum ne yapmam lazim kurubilmem icin tekrar a surumune gecip sonra mi 4.5.4.1İ surumunu kurmam gerekiyor ve oyleyse simdi bu surumden A surumune tekrar nasil gecebilirim ?