Anlatım Xiaomi MI4S ,MI4C , MiNotePro Bootloder Kilidinden Kurtulma

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
145
332
Bu konu anlatımı @imeirepair arkadaşımıza aittir.Kendisine teşekkür ederiz.

Mi4C ve MiNote Pro gibi cihazlara bilindiği üzere 6.1.7 developer romdan sonra bootloader kilidi geldi. Bootloader kilidi olan cihazlarda 6.1.7 china developer roma dönülürse kilit ortadan kalkmış oluyor haliyle.

Mi4C :
MiNote Pro :
MiNote 3 Pro : (Bu rom aşağıdaki gibi yüklenir .Fakat bootloader kilitli olup hazır Root'ludur. Yani istenilen işlemleri yapabilirsiniz)
MI4S :
Gelelim nasıl yapılacağına:

-DİKKAT!!! Öncelikle kullanıcı dosyalarınıza kadar her şeyi yedek alın. Telefon komple sıfırlanacak.

-Yukarıdaki (telefonunuza uygun olan) dosya indikten sonra winrar ya da hangi sıkıştırma aracınız varsa onla açabilirsiniz. Açıp içindeki dosyayı daha sonra tekrar klasöre çıkartın. (bilenler için normal fastboot rom dosyaları)

İşlem yapmak için mutlaka 64 Bit Windows 7 yada 8 kullanılmanızı tavsiye ediyorum..
(32 Bit Windows bazen sorun oluşturabiliyor )
- 64 Bit MiFlash son sürümü kurun.
(Windows 8, 8.1 veya 10 kullanıcıları öncelikle sürücü imza denetlemesini devre dışı bırakmalıdır. Google'da arayıp bulabilirsiniz.)
- 64 Bit Quallcomm .

- Şimdi telefonu download moda almamız gerekiyor. Bunu iki şekilde de yapabilirsiniz.

İlk seçenek: Telefonu kapatın ses açma(+) tuşuna basılı şekilde güç tuşuna basın. Biraz basılı tuttuktan sonra bırakın. Seçenekler gelecek. Oradan download seçin. Telefon kapanıp tepkisiz hale geçecek panik yapmayın. Şimdi telefonu o halde usb ile pc ye bağlayın. Aygıt yönetecisinde Qualcomm 9008 com port açılmış olacak. İlk etapta açılmadıysa bile biraz bekleyin kısa sürede açılır.

Diğer Seçenek: Telefon açıkken usb ile pc ye bağlayın. Adb üzerinden 'adb reboot edl' komutuyla telefonu download moda alabilirsiniz. Komutu verdiğinizde telefon kapanıp tepkisiz hale geçecek panik yapmayın. Qualcomm 9008 portu açılmış olacak. İlk etapta açılmadıysa bile biraz bekleyin kısa sürede açılır.

- Şimdi MiFlash uygulamasını açın.
Browse kısmandan indirip çıkarttığınız rom klasörünün içindeki images klösürünü gösterin.
Alt kısımda " Flash All Except Storage " seçili olsun.
Refresh tuşuna basın.COMX (X=sizdeki sayı) şeklinde görecektir.

Şimdi Flash'a basın ve bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra telefonu çıkarıp açabilirsiniz .
Ve artık telefonda bootloader kilidi yok. Twrp ve Xiaomi.eu romlarını kurabilirsiniz . :)

Önemli not:
Bazı telefonlarda yukarıdaki işlem sorunsuz şekılde yapılabiliyor .
Bazıların da ise Mi Flash yükleme yaparken 20. saniyelerde hata verip duruyor.
Şu sekılde ;

Bu şekilde hata verirse telefonu power tuşu ıle yenıden başlatın.

Mi ekranı açılacaktır.

Bu durumda ses kısma ve power tuşlarına sürekli basarak yeniden başlatın ve fastboot ekranı gelecektir.

Bu durumda bootloder kilidi açma işlemi yapacağız.

# fastboot oem unlock

yada

# fastboot oem unlock-go

yazarak unlock yapabilirsiniz.

yapılan işlemi kontrol etmek için;

# fastboot oem device-info

Görüldüğü gibi bootloder "unlocked" yani bootloader kilidi açıldı :)
Şimdi istediğiniz Rom , recovery ve root işlemlerini yapabilirsiniz .
Daha sonra fastboot rom klasöründe bulunan
" flash_all.bat " dosyasını çalıştırın.
İslem bitince telefon yeniden başlayacak ve telefon açılmaya başlayacaktır.
İlk açılış 4-5 dakika sürebilir .

Önemli Not :
Bootloader kilidi açıldıktan sonra MIUI Developer yada Update Rom yüklerseniz bootloader tekrar kilitleniyor ve logo ekranından reset yapma riski oluşuyor.
Bu durumu önlemek için sadece MI Flash ile Fastboot Rom'unu yükleyerek update yapmanız gerekiyor.

Son düzenleme:

Archelot

Kayıtlı Üye
22 Nis 2015
116
10
27
Redmi Note 3 Pro da sadece ROM kurun bootloader kilidi açılır denmiş. Böyle bir şey olmuyor. Romu kurdum ve kontrol ettim hala kilitli bootloader. Ekstra başka bir şey yapmam mı gerekiyor? fastboot unlock kodunu da denedim bu arada. çalışmıyor.

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
145
332
Redmi Note 3 Pro da sadece ROM kurun bootloader kilidi açılır denmiş. Böyle bir şey olmuyor. Romu kurdum ve kontrol ettim hala kilitli bootloader. Ekstra başka bir şey yapmam mı gerekiyor? fastboot unlock kodunu da denedim bu arada. çalışmıyor.
# fastboot oem unlock
kodunu denedınız mı ?
eger acılmadıysa rom "unlock developer rom'u" degıl demektır.
yenı rom lınkı eklendı ;

unlock ıcın farklı bır komut daha varmıs ;
# fastboot oem unlock-go

Son düzenleme:

Archelot

Kayıtlı Üye
22 Nis 2015
116
10
27
# fastboot oem unlock
kodunu denedınız mı ?
eger acılmadıysa rom "unlock developer rom'u" degıl demektır.
yenı rom lınkı eklendı ;

unlock ıcın farklı bır komut daha varmıs ;
# fastboot oem unlock-go
Hocam anlatımı imeirepair isimli arkadaştan aldığınızı söylemiştiniz. Ben de kendisi ile PM ile irtibata geçtim. Bana Bootlader kilidi açma olayının sadece Mi4c ve Mi Note da çalıştığını söyledi. Yani hiç deneyen ve başarılı olan oldu mu acaba?

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
145
332
dogrusu elıme hıc note 3 snapdragon gecmedı .
ama bu ısın pro sevıyesındekı "magdag" ın 2 nısan anlattımından faydalandım.
lınkte bulunan romu denedınız mı ?

Archelot

Kayıtlı Üye
22 Nis 2015
116
10
27
dogrusu elıme hıc note 3 snapdragon gecmedı .
ama bu ısın pro sevıyesındekı "magdag" ın 2 nısan anlattımından faydalandım.
lınkte bulunan romu denedınız mı ?

Hocam bu bambaşka bir anlatım. Evet bootloader kilidini kaldırıyor ama tehlikeli biraz. Yani sadece rom yükleyerek kalkmıyor kilit. emmc_appsboot.mbn dosyasını falan değiştiriyorsunuz. Sonrasında başka rom yüklerken brick olabiliyor cihaz.

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
145
332
Hocam bu bambaşka bir anlatım. Evet bootloader kilidini kaldırıyor ama tehlikeli biraz. Yani sadece rom yükleyerek kalkmıyor kilit. emmc_appsboot.mbn dosyasını falan değiştiriyorsunuz. Sonrasında başka rom yüklerken brick olabiliyor cihaz.
sımdı durum su ;
bır sekılde bootloader kılıdınden kurtulmak ıstenırse ve xıaomı den mesaj beklenmek ıstenmezse bu yontemı kullanabılırsınız.
eger xıaomı den unlock onayı beklerım dersenız o zaman sorun degıl.
bu yontem ıle ımeı tamırı gıbı , developer rom , twrp yuklemek gıbı ıslemlerı yaptıktan sonra otomatık olarak uygun emmc_appsboot.mbn dosyası yuklenecektır.
yanı bu bır tur gecıs uygulamasıdır.
eger bu uygulamadan osnra OTA uzerınden update yaparsanız brıck olması muhtemeldır.
ama onun da cozumu edl fastboot yontemı buradadır :)
eger amacınız sadece root yapmak ıse buradakı dosya ıle rootlamanız yeterlı olacaktır.

analizturizm

Kayıtlı Üye
16 Mar 2016
9
3
5
Bu şekilde ve devam ediyor

Çıkardım bu aşamadan sonra tekrar taktim port kullanımda diyor işlem yapmıyor

Son düzenleme:

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
145
332
Klasor isimlerinde arada boşluk olmaması lazım
İstersiniz rom dosyasını c: nin altına açın.
Arada boşluk olursa böyle hata alabiliriz.
Redmi 3 twrp yerine
Redmi_3_twrp yazmak gerekiyor.

analizturizm

Kayıtlı Üye
16 Mar 2016
9
3
5
Klasor isimlerinde arada boşluk olmaması lazım
İstersiniz rom dosyasını c: nin altına açın.
Arada boşluk olursa böyle hata alabiliriz.
Redmi 3 twrp yerine
Redmi_3_twrp yazmak gerekiyor.
dediğiniz gibi yaptım oldu ama bu defada yeni rom yada twrp yüklenmiyor device is locked diyor? yüklediğim rom redmi 3 için bootloader açmıyor galiba fastboot oem unlock bu komutu denedim cihaz hala kilitli diyor

Son düzenleme:

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
145
332
dediğiniz gibi yaptım oldu ama bu defada yeni rom yada twrp yüklenmiyor device is locked diyor? yüklediğim rom redmi 3 için bootloader açmıyor galiba fastboot oem unlock bu komutu denedim cihaz hala kilitli diyor
Birçok arkadaştan bu yöntemin ise yaramadığı geri bilgisi aldım.
Redmi 3 biraz daha karışık yöntem gerektiriyor , anlatımdan sildim.bu yöntem ise brick riski çok yüksek. Bu yüzden ancak normal xiaomi unlock programı ile işlem yapmamız gerekiyor.

analizturizm

Kayıtlı Üye
16 Mar 2016
9
3
5
Birçok arkadaştan bu yöntemin ise yaramadığı geri bilgisi aldım.
Redmi 3 biraz daha karışık yöntem gerektiriyor , anlatımdan sildim.bu yöntem ise brick riski çok yüksek. Bu yüzden ancak normal xiaomi unlock programı ile işlem yapmamız gerekiyor.
bu yöntemle 7.1.3 ve 7.1.2 yükledim bootloader kapalı halde ancak türkçe dil seçildiğinde kamera hata veriyor açılmıyor

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
145
332
bu yöntemle 7.1.3 ve 7.1.2 yükledim bootloader kapalı halde ancak türkçe dil seçildiğinde kamera hata veriyor açılmıyor
evet haklısınız bu sorun miui tr dil cevırme hatasından kaynaklanıyor.
cozum olarak ıse daha eskı mesela 6.3.17 eu versıyonunu yuklemenızı tavsıye ederım.
baskabır yol da google playden 3. partı kamera yazılımı yuklemek olacaktır.
benzer sorun kamera calısan versıyonlarda , kamerada ıken galerıyı acmaya kalktıgınızda ıslev gormuyor ama dılı ıng. yaparsanız sorun olmuyor.

analizturizm

Kayıtlı Üye
16 Mar 2016
9
3
5
cozum olarak ıse daha eskı mesela 6.3.17 eu versıyonunu yuklemenızı tavsıye ederım.
benzer sorun kamera calısan versıyonlarda , kamerada ıken galerıyı acmaya kalktıgınızda ıslev gormuyor ama dılı ıng. yaparsanız sorun olmuyor.
Teşekkürler 6.3.17 miflash bulabilirsem redmi 3 için yükleyeyim

wizz

Femi.be
Bağışcı Üye
18 Şub 2015
40
3
212
bootloader kitini mi5 içinde aynı yöntemle açabilir miyiz.

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
145
332
malesef sımdılık mi5 ıcın gelıstırılebılmıs bır yontem yok.

Son düzenleme:

ozgur606

Kayıtlı Üye
11 May 2016
3
0
1
upload_2016-6-6_18-25-50.png upload_2016-6-6_18-25-50.png

Merhaba download modunda pc bağladıgımda com portu acılmıyor yardımcı olabilir misiniz?
2 farklı pc ile denedim yapamadım bu com yazılı portu acmayı

64 bit driveri da yukledim telefonda kablo takıldı işareti de oluyor. bu aşamada takıldım kaldım. :(