Anlatım Xiaomi yeni modellerde değişik metodlar :/

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
144
332
Önemli hatırlatma ;

Öncelikle işlemlerden sadece uygulamak isteyenler sorumludur.

İşlemlerdeki oluşabilecek hatalardan sorumlu değilim.

Eğer pc , program ve kod ile alakanız yoksa hiç heveslenmeyin en iyisi :/

Bildiğiniz gibi her geçen gün xiaomi yeni bir hamle yapıp imei tamirini zorlaştırıyor...

bootloader unlock , EDL ye her türlü erişim kapatma , vs.

Bu yüzden bize de yeni yöntemler bulmak araştırma yapmak lüzüm oldu.

Bu yöntemlerden başlıcaları ;

1. Miui sürümünü bulunabilen en eski sürüm ile değiştirmek. Bazı modellerde yanlız china stabil işe yarıyor.
mesela (mix2 , mi6, mi5 vs.. )

2. Farklı bır modelın modem dosyasını flash yapıp , kolay yöntem ile işlem yaptıktan sonra kendı modemini flash yapmak .

Şebeke sorunları duyumları geldiği için bu yöntemi kullanmamanızı tavsiye ediyorum...

3. Yine farklı bir modelin system dosyasını flash yapıp işlem yaptıktan sonra orjinal system dosyasını flash yapmak.

mesela ( redmi 5a modeline redmi4x system dosyası flash yapılıyor ,işlemden sonra orjınal system dosyası.. )

4. Modifiye edilmiş rom yükleyerek de işlem yapılabiliyor...

mesela redmi 5a için ;

redmi 5a için gerekli modifiye firmware ;

fabrika rom linki ;

işlem sırası ;
yukarıdakı modifiye rom dosyasını miflash ile yukleyın..
telefon açıldıktan sonra *#*#13491#*#* ile diag port açın...
qpts ile qcn restore yapın...

reboot yapıktan sonra kontrol edin işlem tamam ise ...

orjinal fabrika rom dosyasını mi flash ile yükleyin...

5. Costum ROM yukleme yaparak

Mesela Redmi 5 ;

unlock yapıldıktan sonra costum rom ve kolay yöntem ıle ıslem yapılıyor .

costum rom lınkı ;

Not : Yeni modellerde şebeke sorunları yaşamamak için ;

işlemi mutlaka üzerinde gelen rom yada ilk çıkan china romu ile yapmalısınız.

ayrıca mutlaka EFS ,qcn yada xqcn yedeği almadan işlem yapılmamalıdır.

devam edecek...

Son düzenleme:

Byaslan

Kayıtlı Üye
18 Şub 2018
2
2
3
Mi özellik olarak hakkını veren cihazların başında geliyor. Hem fiyat olarak hemde özellik olarak Türkiye de satılmaya başlanmasının ardından bazı çözmek için gerekli paylaşımları bizler ile paylaştığınız için teşekkürler.

yanciess

Kayıtlı Üye
13 Mar 2018
7
2
5
Bildiğniz gibi her geçen gün xiaomi yeni bir hamle yapıp imei tamirini zorlaştırıyor...

bootloader unlock , EDL ye her türlü erişim kapatma , vs.

Bu yüzden bize de yeni yöntemler bulmak araştırma yapmak lüzüm oldu.

Bu yöntemlerden başlıcaları ;

1. Miui sürümünü bulunabilen en eski sürüm ile değiştirmek. Bazı modellerde yanlız china stabil işe yarıyor.
mesela (mix2 , mi6, mi5 vs.. )

2. Farklı bır modelın modem dosyasını flash yapıp ıslem yaptıktan sonra kendı modemını flash yapmak .
mesela ( redmi5 plus global ve china modellerine note4x modem dosyasını )

3. Yine farklı bir modelin system dosyasını flash yapıp işlem yaptıktan sonra orjinal system dosyasını flash yapmak.
mesela ( redmi 5a modeline redmi4x system dosyası flash yapılıyor ,işlemden sonra orjınal system dosyası.. )

devam edecek...
Sayın micro77 hocam Redmi 5 plus icin uygulanan yöntem için redmi note 4x modem dosyası dediğiniz qcn yedeği midir?

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
144
332
Sayın micro77 hocam Redmi 5 plus icin uygulanan yöntem için redmi note 4x modem dosyası dediğiniz qcn yedeği midir?
merhaba modem dosyası fastboot romların içinde bulunur ...

genelde NON-HLOS.bin olarak adlandırılır.

redmi5plus global ıcın gereklı modem dosyaları ;

yanciess

Kayıtlı Üye
13 Mar 2018
7
2
5
merhaba modem dosyası fastboot romların içinde bulunur ...

genelde NON-HLOS.bin olarak adlandırılır.

redmi5plus global ıcın gereklı modem dosyaları ;

Hocam teşekkürler cevabın için bootloader kilidi açık olması gerekli midir, birde modem dosyasını miflash ilemi yüklerim ?

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
144
332
Hocam teşekkürler cevabın için bootloader kilidi açık olması gerekli midir, birde modem dosyasını miflash ilemi yüklerim ?
bootloader acık ise fastboot komutu ile ;

# fastboot flash modem NON-HLOS.bin

# fastboot reboot

degılse EDL yontemı ıle yuklenebılır...

bunun ıcın box'a ıhtıyac olabılır.

Justman

Kayıtlı Üye
20 Kas 2014
39
0
10
Hayırlı cumalar, burada yazan redmi 5 plusun Çin versiyonu için modem dosyalarını nerde bulabilirim acaba?

Justman

Kayıtlı Üye
20 Kas 2014
39
0
10
note 4x modem dosyasıyla redmi 5 plusu flashlayıp imeileri yazabildim sonunda, sonra tekrar burdaki orjinal modem dosyasını yerine koydum şebeke de geldi..lakin hiçbir yeri aramıyor ve aranamıyor,şebeke ekranda normal görünüyor ama örnek *123# ile sorgulama yaptığımda, Bağlantı sorunu veya geçersiz MMI kodu diyor..
telefon redmi 5 plus çin versiyonu...neyi yanlış yapıyorum acaba:(

bu arada,china stabil romun içindeki modem dosyası ile de denedim yine şebeke görünüyor lakin arama ve aranma yapmıyor..

Son düzenleme:

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
144
332
bu modemlerı kullanabılrısınz

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
144
332
twrp den .. wipe kısmında advanced'den system hariç hepsını tıklayıp sonra wipe yapın...

system harıc dıkkat edin , sonra brick olur...

canmrtcan

Kayıtlı Üye
22 May 2018
11
1
7
twrp den .. wipe kısmında advanced'den system hariç hepsını tıklayıp sonra wipe yapın...

system harıc dıkkat edin , sonra brick olur...
MERHABA hocam sayenizde açılmayan telefonumu açtım. Çok teşekkürler. Sorunuma gelince telefon kendi modem dosyasını kabul etmiyor. Verdiğiniz Note 4 dosyası ile sorunsuz açılıyor. QPST görüyor qcn yükleyebiliyorum, imei writter programı çalışıyor. Ama telefonda şebeke yok ve parmak izi çalışmıyor. Orjinal romdaki modem dosyasını kurunca telefon açılışda restart atıyor. Sanırım modem dosyasını siliyor. Ondan sonra açılıyor ve QPST no phone hatası veriyor. Kabloyu takıp çıkartmış gibi gidip geliyor. İmei writter programı çalışmıyor. 4 tane orjinal romdan aldığım modem dosyalarının hiç birini kabul etmedi. Kalıcı imei atıldığını söyleyen bir kaç kişi var bu doğru mu? Şu an 8.4.19 kurulu ve rootlu.
Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Cihaz XİAOMİ REDMİ 5 PLUS 4/64 GLOBAL VERSİYON.
İşletim sistemi WİN7 64 BİT

Ekli dosyalar

• 195.9 KB Görüntüleme: 16
  • 250.2 KB Görüntüleme: 17
  • 141.7 KB Görüntüleme: 13
Son düzenleme:

micro77

Deka.be
Yönetici
Süper Moderatör
15 Eki 2014
534
144
332
@micro77 çok cihaz kullanılmaz hale gelecek çok :)

Mi Note 3'ten Tapatalk kullanılarak gönderildi
hatırlatma için teşekkürler.
ilk mesaja küçük bir uyarı yazısı ekledim.
aynen öyle.

hatta bu gidişle işlemler sadece box ile CERT vs ile yapılacak hale gelecek gibi .

işlemlerin her zaman risk taşıdığını , bunlardan sorumlu olmayacağımızı çok defa burada ve başka yerlede paylastım.
işlemlerde pc , program kod hakimiyeti gerekiyor.
hakim olmayanların bir maceraya atılmaları yada atılmayacakları tamamen kendi istekleridir :/

xtrem06

Kayıtlı Üye
18 Ocak 2015
80
20
17
abi, özellikle redmi 5 plus global model çok tehlikeli. bu cihaza işlem yapacak arkadaşlar ellerinde box yoksa işleri çok zor. note4x modemi flashlamakla çözüm oluyor gibi görünsede sadece imei değişmiş oluyor. hat var ama ne arama yapılıyor ne çağrı alınıyor. bu durumlar sıkça rastlanıyor. ve üstelik bi kere bloklar veya modem bozuldumu kurtuluşu sadece box . bilen bilmeyen herkes "aa ne kadar kolaymış .bunda nevar ki" diyerek cihazlarını aramaya kullanılmaz hale getirecek ve sonrasında" lütfen yardım edin.cihazı şuan kullanamıyorum" nşdaları yükselecek :)

Mi Note 3'ten Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enek

Kayıtlı Üye
22 Haz 2016
1
2
3
micro77 hocam, yıllar önce bilgisayarıma bağlanarak mi3 telefonumun imei ni tamir etmiştiniz. Bende sizden öğrendiğim ile Mi sahibi yaptığım tüm akrabalarımın telefonlarını halletmiştim. 2 gün önce de oğluma aldığım Redmi 5 telefonu acaba halledebilirmiyim diye araştırmaya başladım. Yine size denk geldim. Önce telefonu unlock ettim. Daha sonra twrp ve Magisk ile root ettim ve verdiğiniz custom rom da, write imei programı ile hallettim. Sayenizde gayet kolay oldu... Hem yıllar öncesi hem de şu anki yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık...