Anlatım Snapdragon Cihazların IMEI Tamiri Nasıl Yapılır?

SpeedySturm3 May 2015

1. SpeedySturm

SpeedySturm Piko.be Yetkili Süper Moderatör

Ödül Puanı:
    17
    Snapdragon Cihazların IMEI Tamiri Nasıl Yapılır?

Öncelikle anlatımın asıl sahibi @micro77 abimize sonsuz teşekkür ederim.Ben sadece elden geçirip bazı düzenlemeler yaptım, eminim yaşanan sıkıntılarda o da bizlere yardımcı olacaktır.
    Yanlız öncelikle;
    Her telefon ve modeline göre işlemler değişiklik gösterebilir.
    Yanlış blok silinmesi yüzünden telefonunuz brick olabilir , açılmayabilir yada bilgileriniz silinebilir.
    IMEI tamiri telefonun orijinal IMEI'si update yada başka bir işlem ile değişirse yeniden orijinal IMEI tamir etmek için kullanılmalıdır, aksine yapılan işlemler gayri kanunidir.
    İşlemler sırasında ve sonrasında oluşabilecek hatalardan sorumluluk kabul etmediğimi belirtmeliyim.
    Eğer telefonunuzun Fabrika ROM'u diğer adıyla Fastboot ROM'u yoksa , İşlem yapmadan önce bir daha düşünün.
    Arkadaşlar bu anlatımda Snapdragon işlemcili cihazlara IMEI Onarımı nasıl yapılır onu anlatacağım ancak öncelikle birkaç bir şeye değinmem gerekiyor.

Bu işlem 4 aşamadan oluşuyor; 1. Yedekle, 2. Yedeği Düzenle, 3. Mevcut durumu boz, 4. Düzenlenmiş yedeği yükle

Yukarıdaki şekilde söylediğimde basit görünüyor aslında gerçekten basit ama riskleri oldukça fazla ve telefonunuz hakkında pek bilinmeyen bazı şeyleri bilmek gerekli, bunlardan birisi telefonun Diagnostics Portunu aktif etmeniz gereken kod bir diğeri ise IMEI bilgilerinin yer aldığı sistem partitionları

DIAGNOSTICS PORT : Snapdragon cihazlara müdahale etmek MTK cihazlar gibi basit değildir müdahalenin yapılabilmesi için öncelikle Diagnostics denilen özelliği açmanız gerekecek

PARTITION : İngilizceden direkt çevirirsek bölüm demektir, telefonun belleğinde IMEI'nin yazılı olduğu bir bölüm vardır ve Snapdragon cihazların çoğunluklu bir kısmında mevcut durumu bozmadan yazma izni alamazsınız yani birşeyi değiştirmek istiyorsanız önce o şeyi bozmanız gerekmektedir.

Şimdi eğer yukardaki gerekli olan bilgiler elinizde varsa anlatıma geçebiliriz ancak burada dikkat edilmesi gereken çok çok önemli bir nokta var o da yedek alınmasıdır yani telefonunuzun işleme başlamadan önce mevcut durumunu yedeklemelisiniz bunu nasıl yapacağınızı anlatımda vereceğim.
    Önemli Not : İşlemlere başlamadan önce mutlaka MI hesabından çıkış yapılmalıdır.Aksi halde yapılan işlemden sonuç alınmayacaktır.

1- Gerekli programları aşağıdaki linkten indirin

QPST 2.7.425
    QPST 2.7.430
    QPST 2.7.437
    ADB Driver Paket
    Qualcomm 32 bit driver
    Qualcomm 64 bit driver
    MiPhone Flash 32 bit
    Miphone Flash 64 bit
    IMEI Converter
    UltraEdit
    HEX Editör

2 - Telefonunuza DIAGNOSTICS kodunu girerek DIAG modunu aktif hale getirin, telefonu PC'ye bağlayınca Aygıt yöneticisi aşağıdaki gibi olacaktır bu arada uygun driverları bulmaksıkıntı olabilir bu sebeple Driver Pack Solution programını kullanın %95 oranında driverları bulur ve yükler.

3 - QPST Programını bilgisayarınıza kurun ve açın, programın QPST Configuration kısmından PORT eklemesini yapın kısacası telefonu programa gösterin

Programın PORT Eklendikten sonraki hali aşağıdaki gibi olacaktır

4 - Programda Start Clients > Software Download butonuna basın karşınıza yeni bir program açılacak, açılan programda Backup sekmesine gidin. Gelen ekranda QCN File yazan kısım yedeğin kaydedileceği yeri gösteriyor orayı isteğinize göre değiştirebilirsiniz ardından Start'a basın ve yedek dosyasının oluşmasını bekleyin.

5 - Yedek dosyanızın orjinal halini güvenli bir konumda saklayın ve bir kopyasını da üzerinde oynama yapmak için alın.

Şimdi burada bilinmesi gereken bir şey var o da bazı cihazların direkt olarak IMEI tamirine izin vermesi (Örnek: Lenovo cihazlar) yani bu cihazlar için yedek dosyasında oynama yapma veya mevcut durumu bozmak gibi bir şey söz konusu değil bununla ilgili olarak konunun 2. mesajına bunu destekleyen telefonları ekleyeceğim.

6 A- Eğer telefonunuz direkt yazmaya izin veriyorsa;

QPST'nin kurulu olduğu dizine gidin bin klasöründe RF_Nv_Manager programını çalıştırın, Settings > Comport bölümünden daha önce QPST ile eklediğiniz telefonu gösterin. Ardından File menüsünden Read Phone deyin

Okuma işleminin tamamlanmasının ardından 550. NV_UE_IMEI_I satırına gidin ve HEX yazan kısma tik koyun

İndirdiğiniz paketten çıkan IMEI Converter programını çalıştırın ve sol tarafa cihaza yazmak istediğiniz IMEI'yi yazın ardından IMEI Converter programının oluşturduğu değerleri sırasıyla RF NV Manager programına yazın ve üstteki Write NV yazan butona tıklayıp işlemin bitmesini bekleyin herşey sorunsuz olursa cihazı çıkarın ve yeniden başlatın ardından *#06# koduyla IMEI numaranızı kontrol edin eğer sıkıntı yoksa DIAG kodunu tekrar girerek telefonun DIAG modunu kapatın.

6B - Eğer Telefonunuz Direkt Yazmaya İzin Vermiyorsa

Paketten çıkan Ultra Edit yada HXD Editör programını kurun ve aldığınız yedeğin kopyasını bu programla açın ,

IMEI Converter programını açın ve cihazın üzerindeki IMEI yi sol tarafa yazın size verilen değerlerin ilk 4 hanesini kopyalayın ,

Programın arama bölümüne orjinal IMEI'nin ilk 4 hanesini yazın ve orjinal IMEI'yi yedek dosyası içerisinde HEX olarak bulun ,

IMEI Converter programına girin ve cihaza yükleyeceğiniz IMEI'yi yazın size verilen HEX değerlerini orjinal IMEI'nin değerleri ile değiştirin

Ardından dosyayı kaydedin, artık değiştirilmiş bir geri yükleme dosyamız olmuş oldu şimdi sıra mevcut sistemi bozmaya sıra geldi, unutmadan eğer bu işleri yapacaksanız cihazınızda developer ROM kurulu olsun eğer developer rom yoksa bilinen ilk factory yazılımı kurun aynı zamanda Root yetkileri alınmış olsun.

İndirdiğiniz dosya paketinden ADB'yi kurun ardından kurulu olduğu dizine gidin ve Shift ile farenin sağ tuşuna aynı anda basın "Komut Penceresini Burda Aç" deyin.

Şimdi gelelim dananın kuyruğunun koptuğu noktaya burada sistemi bozmak için partition numaralarını kullanacağız ancak bu numaralar telefondan telefona farklılık gösterebiliyor konunun ikinci mesajına bilinen cihazların partition numaralarını ekleyeceğim, ben anlatıma Xiaomi MI3 üzerinden devam ediyorum.

Sırasıyla aşağıdaki komutları yazalım

Kod:
    # adb shell
    # su
    # dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p12
    # dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p13
    # dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p16
    #  reboot  
    Snapdragon 820'de bıraz daha farklı ;
    Kod:
    #   adb shell
    #    su
        #    dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28
    #    dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3
    #    dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5
    #     reboot

Reboot olayını manuel olarak yapmayın başarısız olursunuz

Cihaz tekrar açılınca *#06# yapın ve IMEInumarasını kontrol edin eğer doğru yapmışsanız IMEI numarası hatalı şeklinde bir mesaj alırsınız ve eğer bu mesajı alırsanız cihaz artık değiştirilmiş yedeği geri yüklemeye müsait hale gelmiş demektir.

Şimdi tekrar QPST Software Download programına gidelim ancak bu sefer Restore sekmesine girelim QCN File yazan kısımda değiştirmiş olduğumuz yedek dosyasını gösterelim ve Restore işlemini başlatalım ardından cihazı yeniden başlatın ve işlem tamamdır artık DIAG modunu kapatıp cihazınızı kullanabilirsiniz.​

Not:Konudan yararlanan arkadaşlardan tek bir ricam var o da kullandığınız cihazın DIAG kodunu, Partition numaralarını ve özel bir işlem gerekliyse onları konu altına mesaj olarak atın ve böylelikle elimizdeki bilinen cihaz kapasitesini arttıralım

Direkt Yazmaya İzin Vermeyen Telefonlar ve Partition Numaraları

Telefonunuz Listede Yoksa Partition Numaralarını Öğrenmek İçin Şu Kodu Kullanın:

Kod:
     ls -l /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/ 
    yada yeni versiyon snapdragonlarda ;

Kod:
     ls -l /dev/block/platform/f9824900.sdhci/by-name/ 
    veya daha yeni versiyonlar için;

Kod:
     ls -l /dev/block/platform/7824900.sdhci/by-name/ 
    snapdragon 820 için ;

Kod:
     ls -l /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name 
    yada ;

Kod:
     ls -l /dev/block/platform/soc/7464900.sdhci/by-name 

yada ;

Kod:
     ls -l /dev/block/platform/soc.0/7824900.sdhci/by-name

Bazı modeller için gerekli Partition Numaraları ;

ASUS Pegasus 2 Plus ; 12,13,21

ASUS ZENFONE MAX
    ; 14,16,17

ZTE AXON 7 ; sde4 , sdf1 , sdf2

Z11 (NX531J ) : 11, 38 , 39

Z11 mini (NX529J) : 13 ,14 ,16

Mi Max ve Mi Max Pro (helium ve hydrogen ) 40 ,41,42

Redmi 3 ; 13,14,20

Redmi 3s ; 13,14,16

MI5 / MI5S / MI5S PLUS / Mi Note 2 (scorpio), MI MIX ; sde28 , sdf3 , sdf5 (SD 820'de blok ısımlerı degısık bir format almıs. )

Mi Note 3 Pro : 13,14,16

ZTE Star1 ; 11,12,13

LG G4 Leon ; 15,16,20 (Lg'de korumaya baslamıs cıhazları )

Oppo Find 7a (x9006 , x9007) - Partition ; 10,11,19 (şebeke sorunları yüzünden tavsiye etmiyorum )

One Plus One - Partition ; 10,11,18 (şebeke sorunları yüzünden tavsiye etmiyorum )

Xiaomi MI4S : 28,29,33

Xiaomi MI4C - Partition ; 28,29,33

Xiaomi Note Pro Partition ; 28 , 29 , 33

Xiaomi MI4 - Partition ; 12,13,16

Xiaomi MI3 - Partition ; 12,13,16

Xiaomi MI Note -Partition ;12,13,16

Xiaomi Redmi 1S - Partition ;16,17,20

Xiaomi Redmi 4G LTE - Partition ; 16,17,20

Xiaomi MI4i Ferrari - Partition ; 20,21,25

ZTE Nubia Z7 Max/Mini - Partition ; 10,11,20

ZTE Nubia Z9 Max/Mini - Partition ; 3,17,18

ZTE Axon Elite - Partition ; 10, 13, 14

Elephone Trunk ; 12,13,16

Alcatel Idol3 ; 14,15,22

Xiaomi RedMI 2 ; 13,14,20

Direkt Yazmaya İzin Veren Telefonlar

TÜM Lenovo Modelleri

Lenovo zuk z2 / pro

Lenovo Vibe Z K910

Letv LePro

Letv X800 pro

Letv X900

Bilinen DIAG Kodları

Listede Bulunmayan Cihazlar İçin Kullanılacak Kod (DIAG Modu ADB ile Aktifleştirilecek)

Kod:
    #  adb shell
    #  su
    #  setprop sys.usb.config diag,adb

Xiaomi Cihazlar - *#*#717717#*#* yada *#*#13491#*#*

Lenovo modelleri ;

*#*#8899#*#*

Telefon kapalı iken ses kısma tuşuna basarak usb takılır .

yada ;

Kod:
    #  adb shell
    #  su
    #  setprop sys.usb.config diag

ZTE Nubia - *#7678#

Huawei modelleri ;

*#*#2846579#*#* açılan menude ;
    1. ProjectMenu
    2. Background setting
    3. USB ports setting
    4. Select Manufacture mode
    LG G3 ; * #546368# *855# Svc Menu altinda port check test enable yapılmalı.

Letv diag mode : *#*#76937#*#* (enable At Port işaretli olmalı)

DIAG Kodları İle İlgili Dipnot: Markaların DIAG Kodları genelde tüm modellerinde aynı olur örneğin MI3'ün kodu neyse MI2 ve MI4'ün de kodu odur.

Partisyon numaraları bilinmeden de yedek alma yada sıfırlama işlemi de yapılabilir .

Yedeklemek için ;

Kod:
    dd if=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst1 of=/sdcard/modemst1.img
    dd if=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst2 of=/sdcard/modemst2.img
    dd if=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/fsg of=/sdcard/fsg.img 
    Partition numaraları ile sıfırlamak için

Kod:
    dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0pXX

Sıfırlamak için ;

Kod:
    dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0pXX*

*XX Yerine partition numaraları girilecek

Kod:
    dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst1
    dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst2
    dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/fsg

Önemli Not : Özellikle yeni model telefonlarda şebeke ve diğer sorunların oluşmasının
    başlıca sebebi eski sürüm QPST versiyonu kullanılmasıdır.Eğer Com Port yanında ? işareti varsa program telefon modelını tanımamıs demektır.Mutlaka daha üst versiyon QPST kullanmanız gerekmektedir.

Kendisi deneyip başarılı olamayan kişiler uzaktan bağlantı yoluyla ücretli yardım için mesaj atabilirler.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Ara 2016
    8 Kişi bunu beğendi
  2. technologist

technologist Ati.be

Ödül Puanı:
    5

Hocam herşeyi yaptım backup dosyasını alıp editledikten sonra restore de bu hatayı alıyorum.Çözüm için yardımcı olabilirmisiniz ?

@seyit
    @SpeedySturm

3. serkanizmir

serkanizmir Yoki.be

Ödül Puanı:
    1
    Hocam , htc one m7'nin diag modunu nasıl aktif edeceğim ? Tam o kısmı anlamadım.Adb ile nasıl aktif edeceğim?

4. SpeedySturm

Ödül Puanı:
    17
    Htc lerde bu yöntem işe yaramıyor cihazınıza S-off işlemi yapılmış mi acaba ?

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. serkanizmir

serkanizmir Yoki.be

Ödül Puanı:
    1
    S-OFF yapmadım.Nasıl bir yöntemle One M7'de imei değiştirebilirim peki ? Teşekkürler.

1 Kişi Bunu Beğendi
  6. Seyit

Seyit Akıllı Be! Yetkili Yönetici

Ödül Puanı:
    467
    Öncelikle S-Off ve Root işlemi yapmanız gerekiyor

Mobil sürüm ile gönderildi.

7. Erhan Bekar

Erhan Bekar Ati.be

Ödül Puanı:
    5
    s.a usta bende lenovo s90 var imei atım ama şimdi hatı iki slotta görmüyor sanki hat takılı değil gibi duruyor nasıl düzeltebilrim acaba..

8. SpeedySturm

Ödül Puanı:
    17
    Hocam durumu bilmiyorum ama ücretli yardım hizmetimiz var isterseniz

9. abrahamovic

abrahamovic Yoki.be

Ödül Puanı:
    1
    üstad telefonu yeniden başlatırken downloading modunda kaldı

10. SpeedySturm

Ödül Puanı:
    17
    Telefonun modeli neydi hocam ?

11. abrahamovic

abrahamovic Yoki.be

Ödül Puanı:
    1
    samsung e5 SM-E500HQ üstad

12. SpeedySturm

Ödül Puanı:
    17
    hocam samsunglarla ilgilenmiyorum ben bilgi birikimim de yok ne desem yalan olur.

13. Labirent

Labirent Femi.be

Ödül Puanı:
    12
    Paylaşım için teşekkürler.
    Bir konuyada kendi çerçevemden yazma gereği duydum, kendi kişisel fikrimdir.
    Bir işi internettende olsa yardım ediyorsan, çözüme ulaştırıyorsan bir bedeli olmalı. Kimse kolay kolay bedava yardım etmez kimseye zaten.
    Benim telefonda brick olmuştu o kadar insana soru sordum ya dalga geçer gibi cevaplar aldım ya da geri dönüş olmadı. Halbuki kesin çözüm olsaydı karşılığını ödeyecektim bir iban numarası vermek zor değil sanırım :)
    Bilmiyorum işte belki bu işten para kazanıyorlardı ben anlamadım ya da karşılıksız zannedip devamı gelmedi, bende yazmadım karşılıksız kalmayacağını ama çözüm olmadan karşılıkta olmazdı çözüme ulaştırılsaydı emin olsunlar karşılığını alacaklardı.

Neyse ya her şey para olmuş ya da benim bilmediğim şeyler var.

14. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    Açıkçası biz herhangi bir karşılık beklemiyoruz hatta zarar bile ediyoruz  :D  Kimseden de herhangi bir şey için ücret talep etmiyoruz sadece yapmak isteyene bağış seçeneği sunuyoruz ama ilerleyen dönem için takip sistemli bir ücretli servis sistemi düşünüyoruz şuan sadece teori ve eğer gerçekleşirse forumdaki kullanıcılara yardımlarımız da değişiklik olmayacak yine elimizden geleni yapacağız ancak hiç bilmeyen veya uğraşmak istemeyenler için ücretli seçeneği önereceğiz.

1 Kişi Bunu Beğendi
  15. Labirent

Labirent Femi.be

Ödül Puanı:
    12
    Sözüm meclisten dışarı.

Açılmayan, şarj olmayan yani brick telefonu internetten de olsa açılmasını sağlayana emeği karşılıksız kalmamalı diye düşünüyorum yoksa telefon çalışmadan bir kenarda durur süs niyetine.
    Benim telefonun çözümü xda sitesinde yazıyordu aslında;  bende İngilizce ve Linux bilgisi, özellikle komut, tam anlamıyla olmadığı için yardım istedim fakat kimse bildiği halde tam anlamıyla yardım etmedi. Çünkü para almayacaklarını sanıyorlardı halbuki emekleri karşılıksız kalmayacaktı tabi onlar bunu bilmiyorlar. Genede tam emin değilim sadece böyle fikir yürütüyorum.
    Bana birisi soru sorsa asla cevapsız, yarı yolda bırakmam; bildiğim bir konuysa bilmiyorsam bile gene cevapsız bırakmam herkeside öyle zannediyorum işte ama öyle değil ne yazık ki.

1 Kişi Bunu Beğendi
  16. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    @Labirent Aynen öyle insanlar tuhaf, başları sıkışınca soruyorlar başkaları onlara sorduğunda ise kayıtsız kalıyorlar...

17. mikroskop

mikroskop Desi.be Yetkili Uzaklaştırılmış

Ödül Puanı:
    312
    o hata normaldır. sorun yok .telefonu yenıden baslatın. 

son durum nedır  ?

18. mikroskop

mikroskop Desi.be Yetkili Uzaklaştırılmış

Ödül Puanı:
    312
    htc ıcın bu garabet ıslemlere hıc gerek yok...   :)

[font=Arial, Helvetica, sans-serif]HTC cıhazlarda ımeı tamırı ıcın oncelıkle s-off yapılır ve root'lanır[/font]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif]sonra ıse  add'den gereklı komutları verın  ;[/font]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif]#  fastboot getvar imei                        *****sımdıkı mevcut imei gosterır******[/font]
    [font='Helvetica Neue Light', HelveticaNeue-Light, 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif][font=Arial, Helvetica, sans-serif]#  fastboot oem writeimei 123456789012345       [/font][/font]

[font='Helvetica Neue Light', HelveticaNeue-Light, 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif][font=Arial, Helvetica, sans-serif]not: 123456789012345 yazan yerı gerçek  imei no yazılır.[/font][/font]

[font='Helvetica Neue Light', HelveticaNeue-Light, 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif][font=Arial, Helvetica, sans-serif]hepsı bu .[/font][/font]
    [font='Helvetica Neue Light', HelveticaNeue-Light, 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif][font=Arial, Helvetica, sans-serif]hadi yine iyisiniz  ;)[/font][/font]

19. Labirent

Labirent Femi.be

Ödül Puanı:
    12
    @Seyit
    Teşekkür ederim ilginiz için.
    Bu konuyla ilgili bir sorunum var: Şimdi telefonun imeisi ve romu değişti Bliss pop rom oldu ama [font=Arial, Tahoma, Verdana, sans-serif]usb diagnostic mode açılmıyor yani *#7678 tuşlarında eskisi gibi [size=small][font=Arial, Tahoma, Verdana, sans-serif]usb diagnostic mode açılmıyor.[/font][/font][/size]

[font=Arial, Tahoma, Verdana, sans-serif][size=small][font=Arial, Tahoma, Verdana, sans-serif]Namık Bey'ede sordum gerçi cevap acil olduğu için soruyorum.[/font][/font][/size]

[font=Arial, Tahoma, Verdana, sans-serif][size=small][font=Arial, Tahoma, Verdana, sans-serif]Bilginiz var mı?[/font][/font][/size]

[font=Arial, Tahoma, Verdana, sans-serif][size=small][font=Arial, Tahoma, Verdana, sans-serif]Teşekkürler...[/font][/font][/size]

20. Seyit

Ödül Puanı:
    467
    ADB ile açmayı denediniz mi?

Yükleniyor...